Amerikalı Graffiti Sanatçısı Ve Ressam Chrıs Daze Ellıs'in Türkiye'deki İlk Kişisel Sergisi Sevil Dolmacı İstanbul'da Sanatseverlerle Buluştu

Amerikalı Graffiti Sanatçısı Ve Ressam Chrıs Daze Ellıs'in Türkiye'deki İlk Kişisel Sergisi Sevil Dolmacı İstanbul'da Sanatseverlerle Buluştu Amerikalı Graffiti Sanatçısı Ve Ressam Chrıs Daze Ellıs'in Türkiye'deki İlk Kişisel Sergisi Sevil Dolmacı İstanbul'da Sanatseverlerle Buluştu

Sevil Dolmacı İstanbul, Amerikalı graffiti sanatçısı ve ressam Chris DAZE Ellis’in Türkiye'deki ilk kişisel sergisi “People and Places”e ev sahipliği yapıyor. Ellis'in Amerika'daki stüdyosunda ürettiği eserler ile 2022’de İstanbul’da Sevil Dolmacı Art Residency programı kapsamında yaptığı üretimlerden oluşan eserler, 24 Kasım Cuma akşamı gerçekleşen serginin açılış kokteylinde sanatseverlerle buluştu.  


Sevil Dolmacı İstanbul, Chris DAZE Ellis'in Türkiye'deki ilk kişisel sergisi “People and Places”i sanatseverlerle buluşturuyor. 1980’li yıllarda, Andy Warhol’un destek verdiği sokak sanatçılarının arasında yer alan Chris DAZE Ellis’in, Amerika'daki stüdyosunda ürettiği eserler ile 2022’de İstanbul’da Sevil Dolmacı Art Residency programı kapsamında yaptığı üretimler, serginin açılış davetinde sanat tutkunlarını bir araya getirdi.  

Ellis, Jean-Michel Basquiat, Keith Haring, Kenny Scharf ve Futura gibi günümüzde efsaneleşmiş sanatçılarla birlikte çalışarak eserler üretmiş ve karma sergilerde yer almış bir isim. DAZE, günlük yaşamda parçası olduğu ya da tanık olduğu gündelik sahneleri yakalayarak, gözlemleri ve izlenimlerini sanatı aracılığıyla aktarıyor. Sergi, adından da anlaşılacağı gibi, DAZE’in “Big Apple” [Büyük Elma] lakaplı efsanevi şehir New York’ta otobüsler, metrolar ve sokaklarda gözlemlediği kişileri ve gün içerisinde geçtiği mekanları yansıtıyor.

DAZE, “People and Places” sergisiyle, izleyiciyi dışarıdan hoş görünen ancak daha az işlevsiz ve kaotik olmayan bir metro yolculuğuna davet ediyor. Örneğin bu yolculukta yolcular kendilerini hoş olarak nitelendirilemeyecek bir yere yönlendirilmiş bulabiliyor. İzleyicinin gördüğü ve hatırında kalacak en çarpıcı görüntülerden biri, izleyiciye kendisini metroda yolculuğun bir parçası olarak hissettirmek için sanatçının eserlerinde resmettiği boş metro koltuğudur. DAZE, sokakta anlık olarak yanından geçen ama bilinçaltında iz bırakan ya da yolculuğu esnasında gördüğü kişilerin aklında kalan görüntülerini derleyerek eserlerindeki karakterleri yaratıyor.

Sanatçı, sergisinde dışavurumcu fırça darbeleri ve yoğun boya kullanımı ile ürettiği tuval işlerinin yanı sıra 2022 senesinde Türkiye’ye ilk kez geldiğinde İstanbul’dan aldığı ilhamla ürettiği seramik işleri de sergiliyor. Kendi tarzında boyadığı seramik çömlekler, sanatçının dinamik imgeleme tarzını ve renk paletini yansıtıyor.

DAZE, çalışmalarında boyayı sistemli bir işlemle uygularken, kalın fırça darbelerinin uygulandığı alanlarda şeffaf renk katmanlarının oluşmasına olanak tanıyor.  Akrilik boya, sprey boya, karakalem ve ponzadan oluşan karışık bir teknik kullanarak soyut ve temsilinin aynı sanat eserinde var olmasını ve birbirini tamamlamasını mümkün kılıyor.

Sevil Dolmacı İstanbul’da 31 Ocak 2024 tarihine dek izleyicilerin beğenisine sunulacak “People and Places” sergisiyle sanatseverler, DAZE’in New York şehrindeki günlük yolculuğunun bir parçası ve/veya tanığı olmaya ve yaşadıkları şehirlerdeki kendi günlük yolculuklarını hatırlamaya ya da yolculuk etselerdi ne tür hikayeler, insanlar ve mekanlarla karşılaşacaklarını hayal etmeye davet ediliyor.Chris DAZE Ellis:
Chris DAZE Ellis (d.1962, New York) uzun ve üretken kariyerine 1976 yılında Sanat ve Tasarım Lisesi'nde okurken New York şehri metro vagonlarını boyayarak başladı. Ellis, kendi kuşağının metrodan stüdyoya başarılı geçiş yapabilen az sayıdaki sanatçılarından biri. “Beyond Words” [Kelimelerin Ötesinde] isimli ilk grup sergisi 1981 yılında New York'taki Mudd Club'da düzenlendi ve bu sergide Jean Michel Basquiat ve Keith Haring gibi sanatçılarla birlikte yer aldı. İlk kişisel sergisi bir yıl sonra 1982'de Güney Bronx'un etkili bir alternatif sanat mekânı olan Fashion Moda'da düzenlendi.

O tarihten bu yana DAZE, Buenos Aires, Chicago, Floransa, Hong Kong, Monte Carlo, New York, Paris, Pekin ve Singapur gibi şehirlerde çok sayıda kişisel sergi açtı. DAZE’in eserleri Eric Clapton, Madonna ve Natalie Imbruglia gibi isimlerin özel koleksiyonunda yer alıyor. Çalışmaları aynı zamanda Addison Gallery of American Art, Andover, Massachusetts, Brooklyn Müzesi, New York; Groningen Müzesi, Groningen, Hollanda; Ludwig Müzesi, Aachen, Almanya; New York Şehir Müzesi, Modern Sanat Müzesi, New York; Yale Üniversitesi Sanat Galerisi, New Haven; Whitney Müzesi, New York gibi kurumların kalıcı koleksiyonlarında bulunuyor.Galeri ve müze sergilerinin yanı sıra DAZE, birçok kamusal sanat projesi tamamlamış ve yıllar boyunca dünyanın çeşitli şehirlerindeki öğrenciler ve topluluklarla başarılı bir şekilde çalışmıştır.

Chris DAZE Ellis New York'ta yaşamaya ve çalışmaya devam ediyor.


Sevil Dolmacı İstanbul || Dubai:
Sanat tarihçisi Sevil Dolmacı tarafından kurulan Sevil Dolmacı İstanbul, 2020 yılında kapılarını galerinin ana mekânı olan Villa İpranosyan Binası'nda açtı. O tarihten bu yana önemli küratörlerle iş birlikleri gerçekleştiren galeri, etkileyici projelere ve sergilere imza attı ve sanatçı portföyünü sürekli genişleterek hem gelecek vaat eden hem de tanınan Türk ve uluslararası sanatçıların eserlerini sergiledi.

Sevil Dolmacı İstanbul bugüne kadar Ahmet Oran, Bosco Sodi, Cody Choi, Haluk Akakçe, Robert Janitz ve Ross Bleckner gibi önemli sanatçılarla sergiler gerçekleştirdi. 2023-2024 sanat sezonunun geri kalanında ise galeri, Beverly Fishman, David Salle, Ekrem Yalçındağ ve Peter Halley gibi ulusal ve uluslararası sanat alanında etki yaratmış kritik isimlerin sergilerine ev sahipliği yapacak.

Sevil Dolmacı, 6 Kasım 2023 tarihinde ilk uluslararası galerisini Dubai’de moda, sanat ve tasarımın buluştuğu Design District'te, Türk çağdaş sanatının tanınmış isimlerinden Ekrem Yalçındağ’ın “Natures” isimli sergisiyle açtı. Dubai'nin dinamik sanat ortamına önemli bir katkı sağlamayı hedefleyen galeri, 2023-2024 sanat sezonunda Barry X Ball, Bosco Sodi, Daniel Knorr ve Robert Janitz gibi önemli sanatçıların solo sergilerini düzenleyecek.