2420.Bölge,2.Rotary Kısa Film Yarışmasının Sloganı Çevreni Koru Evreni Kucakla

2420.Bölge,2.Rotary Kısa Film Yarışmasının Sloganı Çevreni Koru Evreni Kucakla 2420.Bölge,2.Rotary Kısa Film Yarışmasının Sloganı Çevreni Koru Evreni Kucakla

OECD Çevresel Performans İncelemeleri: Türkiye 2019 başlıklı rapora göre küresel iklim değişikliğinin yarattığı ekolojik yıkımın ulaştığı aşama dünya literatüründe küresel iklim krizi olarak adlandırılmakta ve gezegenimizdeki canlıların altıncı toplu yok oluşa doğru hızla ilerlediği ifade edilmekte.

Almanya Komisyonu Hollanda Çevre Değerlendirme Ajansı’nın 2018 yılı raporuna göre Türkiye CO2 salınımı açısından dünyayı en çok kirleten ülkeler içerisinde 18. Sırada yer alıyor. Türkiye’nin yaşanan ekolojik yıkım içerisindeki payı oldukça yüksek ve ekolojik yıkımın yarattığı sonuçlarla da yüzleşmekteyiz.

2019 yılı için Türkiye’nin doğal varlıklarının kontrolsüz ve plansız bir şekilde tüketimi dünya genelindeki kötüye gidişten daha hızlı oldu. Ekonomik kriz ve sanayideki daralmaya rağmen, dünya için 29 Temmuz olan Limit Aşım Günü, Türkiye için bu yıl 27 Haziran’da geçildi (*http://www.cmo.org.tr/resimler/ekler/b3c04f8a7b8882b_ek.pdf?tipi=67&turu=H&sube=2).

Tüm bu sebepler nedeniyle bu sene Rotary Kısa Film Komitesi Uluslararası Rotary 2420. Bölge Örsçelik Balkan Kısa Film Yarışması’nı ÇEVRENİ KORU EVRENİ KUCAKLA  teması ile düzenlemeye karar vermiştir.

Yarışma kurmaca alanında organize edilmiştir. Ödül töreni ile galası da Covid 19 seyrine göre Nisan sonu veya Mayıs başında gerçekleştirilecektir. Yarışmaya 30 dakikayı aşmayan kurmaca filmler katılabilecektir. Filmlerin son gönderim tarihi 20 Mart 2021’dir. Katılım koşulları ve başvuru formu rkf.rotary2420.org sayfasında yer almaktadır.

 

Ön Jüri:

Ulya Aviral-Akademisyen,yapımcı
Dr. Gözde Özdemir-Akademisyen
Murat Sevinç-Rotaryen
Yaşar Atacık-Rotary Bölge Genel Sekreteri

Zafer Şahin-İstanbul Şehir Tiyatrosu-Baş dramaturg

 

Ana Jüri:

Aysun Yüksel –Akademisyen- Juri başk.
Nezih Bayındır – Geçmiş Dönem Guvernörü
Tamer Levent - Tiyatro Sanatçısı
Zeliha Sunal - Çevreci sarkıcı
Ediz Hun – Sanatçı,Akademisyen
Vural Çavuşoğlu - Çevre Filmleri Festivali Başkanı
Tuna Özçuhadar- Sürdürülebilir Yaşam Film Fest. Başkanı