Zafer Alkaya: Antalya, Hizmet Kalitesi ve Nitelikli Turizm İle 2023’e Avantajlı Giriyor

Zafer Alkaya: Antalya, Hizmet Kalitesi ve Nitelikli Turizm İle 2023’e Avantajlı Giriyor Zafer Alkaya: Antalya, Hizmet Kalitesi ve Nitelikli Turizm İle 2023’e Avantajlı Giriyor

Cornelia Diamond Golf Resort Spa ve Cornelia De Luxe Resort Otel ile Azure Villaları, Cornelia Golf Club, Cornelia Sport Club ve NEST Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nden oluşan tesisleriyle Cornelia Grubu, 2022 yılında şu ana kadar 66 ülkeden turiste ev sahipliği yaparak yeni bir rekora da imza attı. Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, Antalya ve Belek bölgesinde turizmin 2022 yılını değerlendirdi ve 2023 çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

Pazar ağı olan Rusya, Almanya, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerine İngiltere’yi de ekleyerek 2022 yılında önemli ölçüde İngiliz turistlerini ağırlamanın mutluluğunu yaşayan Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, “Bizden her ne olursa olsun, hiçbir koşulda vazgeçmeyen Ukrayna dördüncü sıradaydı ama çok gelmek istemelerine rağmen Ukraynalı turist özel durumdan dolayı bu yıl gelemedi, Ukrayna pazarı minimuma indi. Diğer pazarlarda 2022’de toparlanma başladı ve çok güzel rakamlara ulaşmaya başladık.” dedi. “Rusya, 2022 yılında önemli ölçüde turist göndermeye devam etti. Rusya tarafında büyük bir hava trafiği yaşandı. Ruslar, bu yıl yeniden Antalya’da en yüksek sayıya ulaşan ülke oldu, Almanya’yı yeniden geçti.” diyerek sözlerine devam eden başarılı iş insanı, Antalya açısından bu yıl, dördüncü sırayı Polonya, beşinci sırayı Hollanda, altıncı sırayı Kazakistan, yedinci sırayı Romanya, 8. sırayı İsrail ve 9. sırayı ise Çekya’nın aldığını belirtti.

“DOĞU AVRUPA ÜLKELERİ ASLA TÜRKİYE’DEN VAZGEÇMEDİLER”

Bir diğer sadık pazarının Doğu Avrupa olduğunu ifade eden Zafer Alkaya, “Onlar da asla Türkiye’den vazgeçmediler. Belek’de Rusya hala birinci sırada. Cornelia grubu olarak biz Rusya, İngiltere, Almanya Kazakistan, Romanya, Sırbistan, Polonya, Romanya, Slovenya, Slovakya, Hırvatistan başta olmak üzere 66 ülkeden gelen turistleri ağırladık. Bu anlamda, Doğu Avrupa Pazarı da önemli bir turizm geliri elde etmemize sebep oldu. Bir yükselen değer de Bulgaristan. Bulgaristan’dan da son zamanlarda önemli ölçüde turist almaya başladık. Yine, BDT ülkeleri olarak adlandırdığımız Kazakistan, Türki Cumhuriyetleri gibi ülkeler de önemli bir akış içerisinde. Özellikle, Kazakistan bayağı önemli grupları Antalya’ya yönlendirdiler. Hatırı sayılır Kazak turisti de şu anda Antalya’da ağırlıyoruz.” dedi.
Zafer Alkaya: Antalya, Hizmet Kalitesi ve Nitelikli Turizm İle 2023’e Avantajlı Giriyor Zafer Alkaya