güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

Op.Dr. Sinan Göker Göz Operasyonlarında Kullandığı Yöntemleri Klass’a Anlattı..

RÖPORTAJ
30.5.2017 00:00:00

“Dünyada lazere ilk başlayanlardan olduğumuz için teknolojiyi de erken yakalama ve takip etme fırsatı bulduk”

Türkiye’ye göz ameliyatlarında lazer teknolojisini 25 yıl önce ilk getiren doktor olan Op. Dr. Sinan Göker, 7 yıldır yakın görme tedavisinde uyguladığı Supracor yöntemi ile yüzde 90 başarı sağlayarak hastalarına rahatça okuma keyfi sunuyor. 25 yılda 100.000’den fazla hastayı gözlükten kurtaran Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker’in göz operasyonlarında ayrıca kullandığı özel uygulamaları var. Ülkemizde 6 aydır ‘Gözlerde 3 Odaklı Lens Dönemi - Trifokal Lens Uygulamaları’, Makula Lensi Yöntemi ve göz kuruluğuna kalıcı iyileşme sağlayan lazerle tedavi yöntemlerini ve tüm yenilikleri Op. Dr. Sinan Göker, Klass okurları için anlattı.

 

Türkiye’ye göz operasyonlarında lazer tedavisini ilk getiren doktorsunuz. Lazer tedavisi hangi tip göz bozukluklarında uygulanıyor bize anlatır mısınız? Elde edilen sonuçlar nedir?

Türkiye lazer konusunda dünyadaki öncelikli ülkeler arasında bulunuyor. Dünyada lazere ilk başlayanlardan olduğumuz için teknolojiyi de erken yakalama ve takip etme fırsatı bulduk. Lazer tedavisi sonrası 6 ile 12 numaralar arasında olan miyoplar yüzde 95 oranında, 6 numaraya kadar olan miyoplar ise yüzde 97 oranında sonuç alıyor. Yani her 100 hastadan 97’si ‘0’a yakın bir numaraya düşüyor ve hasta gözlük veya lens kullanmayacak hale geliyor. Astigmatların tümü (miyop astigmat, hipermetrop astigmat ve mixed astigmat) lazerle tedavi edilebiliyor. 10 numara üzeri miyoplarda da göz içi lensi uygulaması son yıllarda çok gelişti ve daha emniyetli hale geldi. Göz içi lensini 25 numaraya kadar miyoplara ve 7 numaraya kadar astigmatlara uygulayabiliyoruz. Görme keskinliğinde 20 puan artış sağlanabiliyor. 10 dakikalık ağrısız bir operasyonla hasta ertesi gün görmeye başlıyor. Mesela yakın görme tedavisinde 7 yıldır yüzde 90 başarı oranıyla uyguladığımız Supracor yöntemini Avrupa’da uygulayan ikinci kliniğiz. Lazer tedavisi deneyimli bir cerrah ve ileri teknoloji kullanılarak yapıldığı takdirde, gözde ciddi kalıcı bir hasar olma ihtimali yoktur.

 

 “ÜLKEMİZDE 6 AYDIR UYGULANAN BİR BAŞKA YENİLİK; GÖZLERDE 3 ODAKLI LENS DÖNEMİ”

Peki birazda ülkemizde uygulanan yeni yöntemlerden bahsedebilir miyiz?

Ülkemizde 6 aydır uygulanan bir başka yenilik, ‘Gözlerde 3 Odaklı Lens Dönemi’. Son zamanlarda uygulanan ve  ilgi çeken trifokal lens uygulamalarında, trifokal göz içi mercekleri, uzağı ve yakını iyi görmeyi sağlarken aynı zamanda orta mesafede de iyi bir görüş elde etmek amacıyla geliştirilmiş lenslerdir. Multifokal lenslerin teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte, hastalar katarakt ameliyatından sonra yakını kaliteli ve iyi bir şekilde görmeye başladılar ve bu lensler çok daha sık kullanılmaya başlandı. Trifocal (3 odaklı) mercekler sayesinde bilgisayar kullanım mesafesi, araba göstergeleri mesafesi, mutfak tezgahına erişim mesafesi gibi görme kalitesinin önemli olması gereken mesafelerde daha rahat görüş sağlanmış oldu. Diğer bir avantaj olarak da gece görüşünde parlamalar olmuyor. Merceğin UV koruma özelliği, gözlerinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve yaşa bağlı oluşacak hastalıklardan da koruyor.

 

“TRİFOKAL LENS UYGULAMALARI BİR KATARAKT AMELİYATIDIR”

Bu uygulamayı hangi tip göz rahatsızlığında kullanıyorsunuz?

Trifokal lens uygulamaları bir katarakt ameliyatıdır. Kataraktı olmayan genç hastalara Supracor diye bilinen diğer yakın lazer tekniğini uygulamaktayız. Ancak katarakt başlangıcı olursa bu yönteme geçiyoruz. Katarakt cerrahisi çok daha özen gerektiriyor. Çünkü bu lenslerin çok iyi merkezlenmesi ve hiçbir şekilde kaymaması gerekiyor. Ayrıca cerrahi sonrası uzakta numaranın ‘0’a çok yakın olarak ayarlanması gerekiyor. Dolayısıyla özel bir deneyim şart. Uzakta numara kaldığı takdirde 2 ay sonra kalan numara lazerle tekrar ‘0’a çekiliyor. Ülkemizde 6 aydır uygulamakta olduğumuz trifokal mercekte ameliyat süreci kolaydır.

 

Göz tedavilerinde bir de Özel Makula Lensi (Eyemax Mono) yöntemini uyguluyorsunuz. Biraz da bu yöntemden bahsedebilir miyiz? Makula dejenerasyonu nedir?

Özel Makula Lensi (Eyemax Mono) yöntemi, bizim tarafımızdan ülkemizde çok yeni uygulanmaya başlandı. Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonu görme merkezinin yaşa bağlı olarak bozulması ve görme merkezinizin bulanmasına neden olan bir hastalıktır. Bulanma, gözün arkasındaki küçük bir bölge olan makulanın zarar görmesinden dolayı olur. Makula, gözlerimizin odaklandığı şeylerdeki ince detayları görmemize yardımcı olur. Makula dejenerasyonu, keskin görme merkezi gerektiren okuma, araba sürme ve yüzleri tanıma gibi fonksiyonları yapmayı zorlaştırır. Yan görüşü etkilemez, o nedenle tam bir körlüğe yol açmaz.

 

Kaç tip Makula dejenerasyonu vardır? Uygulama sonrası elde edilen sonuçlar nasıl?

Makula dejenerasyonunun, yaş ve kuru olmak üzere iki tipi vardır. Kuru şekli, açık ara farkla en yaygın tipidir. Yaş şekli, çok daha az yaygındır, ama daha çabuk ilerler ve daha ciddidir. Makula retinada görmeyi sağlayan hücrelerin bulunduğu küçük bir alandır. Bugüne kadar, “Makula dejeneresansı” olan hastalarda katarakt ameliyatından sonra da görme iyi olmuyordu. Ancak kataraktlı lens değiştirilebiliyordu. Dünyada İngiliz Doktor Bobby Qureshi tarafından geliştirilen ve 3 yıldır toplam 1500 hastaya uygulanan bu lens sayesinde makula dejeneresansı olan hastalarda uzak ve yakın görmelerde önemli oranda iyileşme sağlandı. Hastaların görüşü bu lens uygulamasından sonra 20-30 puan arttı. Bu uygulama ülkemizde de ilk kez benim tarafımdan uygulanmaktadır.  

 

“YENİ UYGULAMAYA BAŞLADIĞIMIZ LAZER TEKNİĞİ SAYESİNDE ARTIK GÖZ KURULUĞUNDA KALICI BİR İYİLEŞME SAĞLANABİLİYOR”

Hastaların en büyük sorunlarından biri de göz kuruluğu. Bu konu da etkin bir tedavi yöntemi var mı?

Göz kuruluğu artık lazerle tedavi edilebiliyor. Uzun süreli lens kullanımı, ofis havalandırma şartları, bilgisayar kullanımı ve değişen hava koşulları nedeniyle artan göz kuruluğu, yanma, batma, kaşınma, kızarma gibi gözlerde aşırı rahatsızlığa sebep oluyor. Yine ülkemizde yeni uygulamaya başladığım bir teknikle, 10’ar dakikalık bir lazer uygulaması sonucu toplam 4 seansta göz kuruluğunda kalıcı bir iyileşme sağlanabiliyor.

 

  • KLASS Mayis e-dergi
  • Work Ajans