güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

Gittiğim Her Yere Kendimle Beraber Huzurumu da Götürürüm

RÖPORTAJ
31.8.2016 00:00:00

   Özgün Küçükkahraman

Oflaz Medya Grubu Başkan Yardımcısı ve MCD Medya Başkanı Esra Oflaz Güvenkaya yeni kanalı Lifetime’ı ve yaşam felsefesini Klass’a anlattı..

 

İş ve sosyal yaşam dünyasının ışıltılı, samimi ve başarılı yüzlerinden biri olan Esra Oflaz Güvenkaya, son günlerde kısa süre önce Türkiye’de yayın hayatına başlayan Lifetime’ın yeni yayın dönemi heyecanını yaşıyor. Oflaz Medya Grubu olarak tüm kanalları ile birlikte çarpıcı bir sezona hazırlandıklarını dile getiren Güvenkaya, özellikle Lifetime Türkiye’nin kısa sürede yakaladığı başarıdan dolayı oldukça mutlu. Ve bu başarıda büyük rolü olan ünlü iş kadını, yaşam enerjisini hayatının başrolüne koyduğu denge unsurundan alıyor. Ruh, beden ve zihin arasındaki dengeyi birçok dış faktöre rağmen korumayı başaran örnek isimlerden biri olan Esra Oflaz Güvenkaya, Lifetime Türkiye’nin yeni sezonunu, kendi yaşam felsefesini ve denge konusunda yakaladığı başarı sırlarını Klass’a anlattı.

 

 

“Türk milletinin sağduyusu ile son olaylarda birbirimize kenetlendiğimize, Atatürk ve İstiklal ruhuyla tüm bu zor dönemden hayırlı bir şekilde çıkacağımıza inanıyorum. Zaten de inanmak, bu uğurda çabalamak zorundayız. Vatanımız tek ve çocuklarımızın geleceği. Atamız zamanında uyarmış; “Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile olur” demiş. Bu yüzden çok çalışmamız, üretmemiz gerekiyor. Bizde bu zor dönemlerde yatırıma, üretime, istihdama devam ediyoruz.”

 

“Lifetime’ın hedef kitlesi A-B-C 20+ ve bu kitlede harika bir izlenme ivmesi gösterdi. İzleyici Lifetime’ı açtığı zaman saatlerce blok halinde izliyor, ekrandan ayrılmıyor. Bu 4 ay için büyük bir başarı. Lifetime Türkiye kadın odaklı tek genel eğlence kanalı. Lifetime, yüksek kalitedeki yerli yabancı programları ve izlenme oranıyla hem izleyiciyi hem de reklam veren için tek adres oldu.”  

 

“Ruh halim dengede diyebilirim. Şükür ki inançlı ve pozitif bir insanım. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için endişelensem, peş peşe gelen ölüm haberlerine çok üzülsem de; elimden geleni yapmaya, çalışmaya, tevekkülde kalmaya, dikey yaşamaya yani Allah ile tekrar bağlantı ve farkındalık şeklinde, çalışıyorum. Bu beni sakinleştiriyor ve dengede tutuyor.”  

 

“Ben holistik bir yaşam tarzını benimsedim ve uyguluyorum. Holistik demek ruh, zihin, beden arasındaki denge demek. Zor zanaat:) Beden dengesi için sebze ve balık ağırlıklı beslenip, sporu aksatmıyorum. Zihin dengesi için sürekli okuyorum, dil öğreniyorum. Yeni öğrendiğim İspanyolcam ortanın üzerine geldi. Meditasyonlarla zihni durdurup, kalbime ve sezgilerime alan açıyorum.”

 

Esra Hanım, ülkece yeni bir dönemin içine girdik ve bu dönemin asıl etkilerini yeni sezonla birlikte daha derinden hissedeceğiz. Kuşkusuz bu evrede televizyon dünyasının yeri yine çok önemli olacak. Nisan ayında Türk seyircisiyle buluşan Lifetime, TV dünyasına yeni bir soluk getirdi. Peki, yeni yayın döneminde Lifetime izleyicisine neler sunacak?

Türkiye gerçekten çok tekinsiz bir dönemden geçiyor. Jeopolitik bir durum içine düştük son 50 senedir maalesef. Orta doğu haritası bölünerek tekrar şekillenirken, Türkiye de sınır komşusu olduğu ülkelerden dolayı ve yayılmacı jeostratejik kararlar nedeniyle ayrıştırılmaya, demokrasiden uzaklaştırılmaya, terör örgütleriyle bölünmeye zorlanıyor. Çünkü bölünen ülkeler zayıflar ve kontrol edilirler. Ancak Türk milletinin sağduyusu ile son olaylarda birbirimize kenetlendiğimize, Atatürk ve İstiklal ruhuyla tüm bu zor dönemden hayrıyla çıkacağımıza inanıyorum. Zaten de inanmak, bu uğurda çabalamak zorundayız. Vatanımız tek ve çocuklarımızın geleceği. Atamız zamanında uyarmış, “Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile olur” demiş. Bu yüzden çok çalışmamız, üretmemiz gerekiyor. Bizde bu zor dönemlerde yatırıma, üretime, istihdama devam ediyoruz.

Lifetime TV gündüz kuşağında kadın odaklı bir kanal, diğer kuşaklarında genel eğlence ve aileye dönüyor. Dünyada 150 milyon haneye paralı satılan, bir numaralı kadın kanalı. Öyle özgün bir kanal ki aşağı yukarı tüm programları çok kaliteli, özel yapım prodüksiyonlar ve izlenme rekorları kıran reality şovları izleyicisiyle buluşturuyor. Özel yapım TV’de ilk kez gösterilen filmler, bol ödüllü formatlar, suç ve araştırma, paranormal gibi senaryolarla kurgulanmış gece kuşağı dizileriyle keyifli bir kanal. Ben bu kanalı dünya devi A+E Networks ile ortak girişim şeklinde Türkiye’ye getirdim. İçine de lokal programlar, canlı yayınlar, ödüllü formatların Türkiye adaptasyonlarını ekledim. Sadece Türkçeleştirmedim aynı zamanda Türkleştirdim. Ve şifresiz yani ücretsiz olarak sadece Türkiye’de Türk halkının izlemesine sundum. Yayın hayatına başlayalı 4 ay oldu ve şimdiden çok sevildi.

Yeni yayın dönemimizde gündüz kuşağında izlenme rekorları kıran kadın odaklı reality show ve programlarımız, TV’de ilk kez özgün Lifetime filmlerimiz ve dizilerimiz devam ederken ki birkaç örnek verirsek Super Model Heidi Klum ile Funny Kids, Hollywood starı Mark Wahlberg ve ailesinin hayatını anlatan Whalburgers, Dance Monm, Bring it vs. Sevgili Özge Ulusoy ile Lifetime Style Türk lokal prodüksiyonumuz yayına başlayacak. Her gün kadına dair her şey; sağlık, güzellik, moda, diyet, gündem gibi bir çok başlık altında Özge Ulusoy ve ünlü konukları ile ele alınacak. Ayrıca Lifetime haberler her gün Türkiye ve dünya gündeminin nabzını tutmaya devam edecek. Gene hafta sonları kültür sanat programı ile gündemi takip edeceğiz. Diğer taraftan Prime Time’da dünyaca ünlü “Man vs Child” yarışma  formatının Türkiye’ye adaptasyonu “Büyümüş de şef olmuş” yayına başlayacak. Burada Türkiye genelindeki küçük şeflerin (yaşları 8 ile 16 arasındaki) ünlü şeflerle tatlı rekabeti/yarışması olacak. Küçük şeflerin yemek yapma becerilerine inanamayacaksınız.  

 

“İZLEYİCİ LIFETIME’I AÇTIĞI ZAMAN SAATLERCE BLOK HALİNDE İZLİYOR, EKRANDAN AYRILMIYOR”

Lifetime, Türkiye’deki yayın hayatına başladığından beri nasıl bir büyüme ivmesi gösterdi? Lifetime Türkiye’nin hedefleri nelerdir?

Lifetime’ın hedef kitlesi A,B ve C 20+ ve bu kitlede harika bir izlenme ivmesi gösterdi. İzleyici Lifetime’ı açtığı zaman saatlerce blok halinde izliyor, ekrandan ayrılmıyor. 4 ay için büyük bir başarı. Kadın kuşakları kadınlar tarafından; canlı yayınlar, lokal prodüksiyonlar dahil Born to Style, Best of Bridal, Little Women vs gibi izlenirken erkekler ise Flipping Vegas gibi ev dönüşüm programlarını, Say it to my face, Midnight Chef gibi yemek programlarını tercih ettiler. Çocuklar anneleriyle Dance Mom, Man vs Child gibi formatları, genç kızlar Best in Bridal gibi gelinlik ve evlilik programlarını, Arranged gibi görücü usulü evlenme programlarını izliyor. Aileler prime time lokal şovlarımızı, filmlerimizi ve gece kuşağı dizilerimizi seyrediyorlar. Lifetime Türkiye kadın odaklı tek genel eğlence kanalı. Lifetime hedef kitledeki yüksek kalitedeki yerli yabancı programları ve yüksek izlenme oranıyla hem izleyiciyi hem de reklam veren için tek adres oldu.  

 

“HOLLYWOOD REPORTER, YAHOO, DAILY NEWS, VARIETY GİBİ DEV MECRALAR LIFETIME TÜRKİYE’NİN BAŞARISINI ANA MANŞETTEN DUYURDU”

Dünyanın pek çok ülkesinde izleyicisiyle buluşan Lifetime’ın Türkiye’deki başarılı yolculuğu Lifetime’ın yaratıcıları tarafından nasıl yorumlanıyor?

Türkiye Lifetime, Dünya Devi A+E’nin şifresiz/ücretsiz yayın yaptığı ve içine lokal prodüksiyonlar, formatlar, canlı yayınlar ile harmanladığı ilk ve tek kanalı. Bu nedenle de dünya basınında büyük yer aldı; Hollywood Reporter, Yahoo, Daily News, Variety gibi dev mecralar ana manşetten duyurdu. Ve Lifetime Türkiye’nin başarısından mutluluk duyan A+E Networks ile, Türkiye’yi hub olarak kullanıp civar ülkelere de şifresiz yayın yapma projesini görüşüyoruz.  

 

Oflaz Medya Grubu’nun diğer TV kanallarından bahsetmek gerekirse bünyenizde bulunan diğer kanalların yeni yayın dönemi hakkında ipuçları verebilir misiniz?

Tabi zevkle. Çocuk kanalımız “Kidz” de Alvin ve Sincaplar, Power Rangers, Robin Hood, İron Man, H2O, The Next Step yeni bölümlerine ve BBC program bloklarına ek olarak, muhteşem bir dreamworks paketi ekledik. Böylece King Julien, Puss’n Boots, Turbo Feast gibi paralı diziler çocuklarımıza ücretsiz olarak Kidz Tv kanalı ile ulaşacak. Harika bir sezon oldu ve beğenileceğine inanıyorum. Eurosport Türkiye’de önümüzde US Open var. Heyecanla bekliyoruz. Bundesliga ise önümüzdeki en önemli müsabakamız. Önemli yorumcularla hazırlanıyoruz. Tabi Kış sporlarını da unutmamak lazım…

Sinema TV ise Abim Fatih Oflaz’ın uzmanlık konusu:) 6 kanal ile 780.000 aboneye ulaştık; Amerikan stüdyolarının, bağımsız dünya sinemasının, Türk yapımların, en sevilen film ve dizileri sinemadan hemen sonra izleyicilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Yerli filmleri ise yatırımcı olarak destekliyoruz.  

 

Sizi oldukça yoğun bir dönem bekliyor. Peki, siz bu yazı nasıl değerlendirdiniz ve yeni yayın dönemine nasıl bir ruh hali ve enerjiyle hazırlandınız?

Bu yaz çok çalıştım; özellikle Lifetime TV’nin yeni lokal programları, formatları, içerik seçimleri yorucu oldu. Ve İstanbul ile Bodrum arasında dönüşümlü çalıştım. Bodrum’daki evimde de ofisim bulunduğundan bunu başarabildim. Ancak çalışma arkadaşlarımın beni görmesi gerektiğinden her hafta mutlaka İstanbul’daki kanalları ziyaret ettim.

Ruh halim dengede diyebilirim. Şükür ki inançlı ve pozitif bir insanım. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için endişelensem, peş peşe gelen ölüm haberlerine çok üzülsem de; elimden geleni yapmaya, çalışmaya, tevekkülde kalmaya, dikey yaşamaya yani Allah ile tekrar bağlantı ve farkındalık şeklinde, çalışıyorum. Bu beni sakinleştiriyor ve dengede tutuyor.  

 

“BU DÜNYADA ÖĞRENMEK İÇİN BULUNDUĞUMA İNANIYORUM VE YAŞADIKLARIMDAN ÖĞRENİP DAHA İYİ BİR İNSAN OLMAYA ÇALIŞIYORUM”

Esra Oflaz Güvenkaya denilince benim aklıma ışıltı geliyor. Görüntünüzün altında bir ışıltı var ve bu ışıltının ruhunuzdan geldiği çok belli. Bu kadar pozitif kalabilmeyi, etrafına ışık saçan birisi olmayı nasıl başarıyorsunuz?

Çok teşekkürler, senin güzel görüşün.:) Bazen başarabiliyorum, bazen yeniden deniyorum. Hepimiz bir ruhla, bir karmaya doğuyoruz ve bu şekilde var oluyoruz. Ruhun bir aurası var. Ben içimdeki ruhun ışıldaması için alan vermeye çalışıyorum. Kolay olmuyor.  Zor sınavlarım oldu; içimdeki ruhla yaşanmışlıkları, sınavları dengelemek zor. Tevekkül ediyorum, olayları olduğu gibi kabul etmek zor oldu. Ancak bu dünyada öğrenmek için bulunduğuma inanıyorum ve yaşadıklarımdan öğrenip daha iyi bir insan olmaya çalışıyorum.

 

Olumsuzluklarla mücadele etme yönteminiz nedir?

Kısa Meditasyon yöntemlerim var. Mesela olumsuz bir düşünce zihnime geldiğinde; onun farkına varırım, elimle yakalar, zihnimden atarım. Tekrar gelirse tekrar yaparım. Olumlama için farkındalık şart ve anlık çaba gerektiriyor. Sonra işte çok yorulduğumda, sinirlendiğimde, sıkıldığımda beşe kadar sayarak nefes alır ve beşe kadar yine sayar nefes veririm.

Ayrıca her iki günde bir şakralarımı dengelerim. Bazen şakra dengeleme müziği ile bazen ellerimle şifa enerjisi vererek. Birde sevdiğim kişisel gelişim kitaplarını okumak beni olumsuzluklarımdan sıyırır aniden. Mesela Deepek Chopra, Herman Hesse, Osho gibi yazarların kitapları…

 

İşinde başarılı bir kadın olarak iş hayatındaki kurallarınız nelerdir?

Ben çalışmadan başarının geleceğine inanmıyorum. Ancak çalışmayı da detaylandırıyorum. Tüm fokusunu, kalbini koyarak çalışmak, sezgilerini dinleyerek çalışmak, kendini işinde geliştirerek çalışmak ve ehil insanlara delege ederek çalışmak, iyi niyetle çalışmak, hayal ederek çalışmak gibi gibi gibi... Listem uzar gider ama hepsini yaparım:)

 

“DİSİPLİNLİYİMDİR VE YAPTIĞIM HER NEYSE TÜM FOKUSUMLA VE TÜM KALBİMLE YAPARIM”

Yoğun bir iş temponuz var. Aynı zamanda annesiniz. Ayrıca sosyal yaşam dünyasında da önemli bir kimliğe sahipsiniz. Tüm bu sahip olduğunuz kimlikler arasında dengeyi nasıl sağlıyorsunuz?

Öncelikle güne erken başlıyorum. Erken kalkan erken yol alır. Ve önceliklerime göre çok iyi zaman planlaması yaparım. Disiplinliyimdir ve yaptığım her neyse tüm fokusumla ve tüm kalbimle yaparım. Nabzım da düşük atar bu yüzden ve hiç yorulduğumu hissetmem. Bunlar yardımcı oluyor sanırım.

 

Gerek iş gerekse tatil amacıyla çok fazla seyahatiniz oluyor. Peki, en çok dünyanın neresinde huzur buluyorsunuz?

Evet çok seyahat ediyorum ve genel felsefem “anda mutlu olmak” olduğundan gittiğim her yere kendimle beraber huzurumu da götürürüm. Ancak son 3 senedir Bodrum’daki evimde çok mutlu ve huzurlu vakit geçiriyorum. Burada kızımla geçirdiğim zamanları, bahçemi, bostanımı, sahili, çalışma odamı, evimin enerjisini seviyorum.

 

Bu yoğun yaşam temponuzda kendinize vakit ayırdığınızda neler yaparsınız?

Spor, meditasyon, kitap okuma, müzik dinleme ve suç ve araştırma dizisi izleme benim dinlenme metotlarım.

 

“MEDİTASYONLARLA ZİHNİ DURDURUP, KALBİME VE SEZGİLERİME ALAN AÇIYORUM”

Kişisel gelişim adına kendine fazlasıyla yatırım yapan bir kişisiniz. Bu konuda yaptıklarınızdan biraz bahsedebilir misiniz? 

Ben holistik bir yaşam tarzını benimsedim ve uyguluyorum. Holistik demek ruh, zihin, beden arasındaki denge demek. Zor zanaat:) Beden dengesi için sebze ve balık ağırlıklı beslenip, sporu aksatmıyorum. Zihin dengesi için sürekli okuyorum, dil öğreniyorum. Yeni öğrendiğim İspanyolcam ortanın üzerine geldi. Meditasyonlarla zihni durdurup, kalbime ve sezgilerime alan açıyorum. Şakralarımı dengeliyorum. Ruh dengem için ise tekrar bağlantı -reconnection- yapıyorum, şifa enerjilerimi aktive ediyorum. Günlük olarak böyle yaşıyorum. Ancak çok strese, riske maruz, ağır sorumluluklarım olan bir iş hayatım olduğundan hayli zor oluyor. Senede iki kere de holistik merkezlere gidip, daha derin dengeleme yapıyorum. Chiva som, Anantara gibi enerji merkezleri tercihim ve bu sene Kamboçya da planımda yer alıyor.

 

“YÜKSEK YAKA GÖMLEKLER, BALIK ETEKLER, SMOKİN TAKIMLAR, SMOKİN ELBİSELER OLMAZSA OLMAZLARIM” 

İş ve sosyal yaşam dünyasının kuşkusuz en şık isimlerinden birisiniz. Peki, tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz ve gardırobunuzun vazgeçilmez parçaları ve markaları nelerdir?

Teşekkürler, ne güzel. Kendim olmak, kendi sitilimi, kendime yakışanı bilmek benim sırrım sanırım. Az bir vakit ayırıyorum ve gittikçe daha da azalıyor giyinmek için harcadığım vakit. Gardırobumda blazer ceketler, atlet tişörtler, ceket pantolon ve elbiseler ağırlıklıdır. Yüksek yaka gömlekler, balık etekler, smokin takımlar, smokin elbiseler olmazsa olmazlarım. Bulamazsa diktiririm. Son yıllarda renkleri sever oldum. Mesela kırmızı pantolon, ceket ya da acı sarı smokin elbise gibi…

Fotoğraflar: Ali Kangal

Mekan: DoubleTree By Hilton İstanbul Piyalepaşa

 

 

 

 

  • Meos Balık
  • Dizayn Vip