güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

Ekranlara Uzman Psikoterapist Kimliğimle Dönüyorum Ama Önce Kitap

RÖPORTAJ
1.5.2019 00:00:00

   Özgün Küçükkahraman

Uzman Psikoterapist Yelda Başaran, yeni kitabını ve televizyon projesini Klass’a anlattı..

Psikolojik Performans Danışmanı-Uzman Psikoterapist Yelda Başaran danışanlarına sağlıklı ve kaliteli yaşam yolculuklarında başarıyla yol arkadaşlığı yapıyor. Müzisyen bir babanın kızı olan Yelda Başaran, hobi olarak gördüğü müzikle uğraşmanın yanı sıra uzun yıllar program sunuculuğu ve dizi oyunculuğu yaptı. Yılların birikimini oluşturan psikoloji, felsefe ve antrenörlük eğitimlerini ortak bir çatı altında toplayarak danışanlarına başarıyla hizmet veren Psikolojik Performans Danışmanı-Uzman Psikoterapist Yelda Başaran, yaşam tarzı ve dış görünümüyle de örnek bir profil çiziyor. Yelda Başaran ile yeni kitabını, uzun zamandır üzerinde çalıştığı projesiyle ekranlara geri dönüşünü ve başarısının sırlarını Klass okurları için konuştuk.

 

“Mutluluk için hayatın 5 S yasası vardır. Sağlık, saygı, sevgi, sadakat, sabır eşittir sonuç.    İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını harcıyorlar. Vücudun bir form kazanması tıpkı kitap yazmaya benziyor. Zaman en iyi senaryo yazarıdır.”

 

Yelda Hanım, bir Uzman Psikoterapist olarak danışanlarınıza sağlıklı yaşam yolculuğunda rehberlik ediyorsunuz. Öncelikle bu hayattaki misyonunuzun ne olduğunu düşünüyorsunuz, öğrenebilir miyiz?

Bundan yaklaşık beş yıl önce özel bir tv kanalında sağlıklı ve kaliteli yaşam programı hazırlayıp sunarken canlı yayına telefonla bağlanan Ali Osman isimli bir amcanın; “Kızım bizim gibi asgari maaşla geçinen orta gelirli insanların ne spor salonuna gidip spor yapmaya ne de öyle zenginlerin yaptığı diyet listelerini hazırlamaya imkânımız yok. Zayıflama konusunda her kafadan bir ses çıkıyor bu durum bizim de psikolojimizi iyice bozuyor! Yani şimdi bizim gibi orta gelirli insanların sağlıklı ve kaliteli yaşamaya hakkı yok mu?” sözleri üzerine söz uçar yazı kalır, bir şeyi gerçekten bilmek onu anlatmakla olur diyerek zayıflama ve beslenme psikolojisi üzerine kitap yazmaya karar verdim. Hayatın bir misyon meselesi olduğuna inanıyorum ve benim bu hayattaki misyonum da çevremdeki insanların ruhi ve fiziki hallerinin iyi olabilmesi adına elimden geleni yapmak.

 

Peki size Yelda Başaran kimdir diye sorsak…

Size cevabım hem empatik hem de sempatik biriyim demek olur. En iyi ne bilirsin derseniz de haddimi bilirim diyebilirim. Bilmediğim bir konuda bir kitap gibi sessizliğimi korurum! O yüzden söz uçar yazı kalır diyerek bir kitap yazıyorum.

 

“İLHAM VERMEK İSTİYORUM”

İnsanlara arzu ettiğiniz oranda destek verebildiğinizi rehberlik edebildiğinizi düşünüyor musunuz?

Amacım sağlıklı ve kaliteli yaşamak isteyen bireylere çıktıkları sağlıklı ve kaliteli yaşam yolculuklarında ilham kaynakları olarak rehberlik etmek. Tek derdimiz zayıflamak olsun. Zayıflama psikolojisi üzerine yazdığım ve bu yıl bitmeden piyasada olacak kitabım zayıflama yolculuğunda daha önce düş kırıklığı yaşamış ya da bu yolda yolunu kaybetmiş bireylere bir rehber kitap olma özelliğini taşıyor.

 

“SANAT CAMİASININ ASIL DİVASI KAYGI VE STRESTİR”

Sanat camiasından arkadaşlarınız var. Onlara terapistlik yapıyorsunuz. Sizce sanat camiasının en büyük sorunu nedir?

Sanat camiasındaki arkadaşlarıma gönüllü terapistlik yapıyorum. Bu kimi zaman bir kuaför salonu, kimi zaman spor salonu, bazen konser salonu, acil durumlarda telefonda ya da evlerinin salonunda oluyor. Sanat camiasının assolisti ne magazin programlarında gördüğümüz o medyatik isimler ne de müzik listelerinin top 10 listelerinde birbiriyle yarışan pop starlardır. Sanat camiasının asıl assolisti kaygı ve strestir. Hemen hemen hepsinde bir anksiyete stres durumu olduğuna şahit oluyorum. Sürekli bir kaygı endişe durumu içinde, “acaba ne olacak?” diye düşünüp hayatın akışına kendilerini bırakamadıkları için yoğun bir stres duygusu içinde olup biz psikolojik danışmanların kapısını çalışıyorlar.

Fotoğraf: Mertcan Alşahin

Devamı ve daha fazlası Klass Magazin Mayıs sayısında..

  • KLASS Mayis e-dergi
  • Work Ajans