güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

Eğer İşinizde İyiyseniz Bunu Danışanlar Hisseder, Anlar ve Görür

RÖPORTAJ
1.10.2017 00:00:00

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi Kurucusu Psikolog M. Berk Karaoğlu, verdikleri hizmetleri Klass’a anlattı

 

Bir bireyin ruhuna doğum öncesinde dokunmaya başlayan ve yaşam boyu sürecinde ona destek olma hedefiyle kurulan İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi danışanlarına farklı terapi yöntemleriyle yaklaşıyor ve onların yaşamını daha farkında bireyler olarak geçirmelerinde etkili oluyor. Genç ve başarılı Psikolog M. Berk Karaoğlu tarafından kurulan merkez, profesyonel ve kendi alanında uzmanlaşmış kadrosu ile danışanlarına hizmet veriyor. Ağırlıklı olarak yetişkin psikolojisi, ilişki sorunları ve özellikle bunların yansıması olarak cinsel sorunlar üzerine çalışmalar yapan Psikolog M. Berk Karaoğlu, ekibiyle birlikte yediden yetmişe herkese hizmet verebildiklerini belirtiyor. Psikolog M. Berk Karaoğlu, kurucusu olduğu İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nin hizmetlerini ve mesleki donanımlarını Klass’a anlattı.

 

 

 

 

 

Berk Bey, bize biraz kendinizden ve iş hayatınızdan bahseder misiniz?

 

Eskişehir doğumluyum. 2009 yılında Ankara’da Psikoloji Lisans eğitimimi tamamlar tamamlamaz mezun olduğum üniversitenin hastanesi olan Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde aktif olarak görev yapmaya başladım. Askerlik hizmetimi ise yedek subay olarak Ankara GATA’da tamamladım. Sonrasında hastane ve özel kliniklerde çalışırken bir yandan kendimi psikolojinin birçok alanında çeşitli eğitimler ve süpervizörler ile geliştirmeye çalıştım. En sonunda ise İzmir’de kendi yerimi açmaya karar verdim.

 

 

 

“ERGENLİK VE SONRASI DÖNEMDEKİ BİREYSEL, AİLESEL, YETİŞKİN PSİKOLOJİ SORUNLARI İLE BİZZAT İLGİLENİYORUM”

 

Kliniğinizde verdiğiniz psikolojik hizmetler daha çok hangi alanda?

 

Kliniğimizde doğumdan, hatta doğum öncesi psikolojik destekten tutun, çocuk ve ergen psikolojisi, yetişkin, aile terapilerine kadar birçok alanda psikolojik destek veriyoruz. Özellikle çocuklar çok daha farklı ve özel ilgi gerektiren bir alan olduğu içinde kliniğimizde bir “oyun terapisi” odamız mevcut olmakla birlikte çocuk gelişim uzmanı, nam-ı değer pedagog arkadaşımız bu alanda yoğun bir biçimde çalışıyor. Ergenlik ve sonrası dönemdeki bireysel, ailesel, yetişkin psikoloji sorunları ile bizzat ben ilgileniyorum.

 

 

 

Sizin daha çok yetişkin, bireysel ve ilişki sorunları noktasında çalıştığınızı söyleyebilir miyiz?

 

Kesinlikle. Şöyle ki psikoloji deniz derya ucu bucağı yok. O açıdan mesleki gelişimimize, iş tatminimize ve mesleki karakterimize en uygun alanı seçip o alanda sivrilmek daha anlamlı oluyor çünkü binlerce vaka görmenin yanı sıra danışanlarımıza kaliteli bir terapi süreci sunmak için sürekli kendimizi eğitimlerle geliştirmek durumundayız. Benimde çoğunlukla çalıştığım alan yetişkin psikolojisi, ilişki sorunları ve özellikle bunların yansıması olarak cinsel sorunlar oluyor.

 

 

 

“ÖNCELİKLE TANIYI KİŞİLİK VE PSİKOPATOLOJİK TESTLERLE NETLEŞTİRİYOR SONRASINDA UYGULAYABİLECEĞİMİZ TERAPİYE KARAR VERİYORUZ”

 

Genç yaşınızda birçok alanda psikolojik destek veriyorsunuz, donanımınız mevcut peki başlıca terapi metotlarınız nelerdir?

 

Öncelikle çocuklarla oyun terapisinin yanı sıra ailelerinin bir yansıması olabildikleri için aile terapileri ile devam edebiliyoruz. Bu durum ergen psikolojisi çalışmalarımızda da geçerli ama ergenlerle görüşmelerimizde genç olan danışanın çağına ayak uydurarak onunla terapi noktasında güven ilişkisini yakalamak çok önemli. Bu noktada da benimde genç olmam onlara ulaşabilmek adına biraz daha bana avantaj sağlayabiliyor.

 

Bunların yanı sıra yetişkin psikolojisi çalışmalarında öncelikle tanıyı kişilik ve psikopatolojik testlerle netleştiriyor sonrasında uygulayabileceğimiz terapiye karar veriyoruz. Bu terapi metotlarının içinde bilişsel-davranışçı terapi, aile terapisi, şema terapi, emdr terapisi ve cinsel terapiler yer alabiliyor. 

 

 

 

İstanbul ve Ankara gibi şehir dışından ve yurtdışından size ulaşan danışanlarınıza nasıl destek veriyorsunuz?

 

Benden destek almak isteyen ancak koşullar dolayısı ile yüz yüze görüşme yapamadığımız uzaktaki danışanlarımıza yönelik online terapi seçeneğimiz mevcuttur.

 

 

 

Gelecekten beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir?

 

Artık teknoloji çağında olduğumuz için kitlelere de daha rahat ulaşabilmek amacıyla bazı terapi modellerimizin tanı ve terapisi noktasında online terapinin, sanal psikoloji uygulamalarının geliştirilmesi düşünülebilir. Bununda dışında aynı etik ve kalite düzleminde diğer şehirler ve yurtdışı bazında şubeleşebilmek başlıca hedeflerimdendir.

 

 

 

Son olarak neler söylersiniz?

 

Psikolojide terapi yapmak kolay değildir; ilgi, merak, gözlem ve yetenek işidir. Bazen birçok olasılıktan tek bir noktayı çözmeye çalışırsınız zordur. Ama eğer işinizde iyiyseniz bunu danışanlar hisseder, anlar, görür ve sizi önerirler. Birde psikolojik danışmanlık almak illa bir hastalık durumunda değil; hayatımıza daha fazla farkındalık katmak ve hayatımızı daha kalitelileştirmek için kendimiz için atılan en büyük adım ve yatırımdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Meos Balık
  • Work Ajans