güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

Dünyada Bir İlk; Ev Paylaşım Lisanslı Kule Natiivo, Miami’de İnşa Edilecek

RÖPORTAJ
1.1.2020 00:00:00

Amerikan Emlakçılar Derneği Türkiye, Lübnan ve BAE Küresel Elçisi, Lead Consulting Group Ceo’su Emel Onur, dünyanın ev paylaşım lisanslı kulesi Natiivo’yu Klass’a anlattı...

Palm Beach Kadın Emlakçılar Derneği Başkanı ve Amerikan Milli Emlakçılar Derneği Küresel Elçisi olan Lead Consulting Group Ceo’su Emel Onur, Florida başta olmak üzere ABD’de emlak yatırımı yapmak ve iş kurmak isteyen ve yaşamını ABD’de sürdürmek isteyen Türklere ciddi bir yaşam danışmanlığı hizmeti veriyor. Emel Onur aynı zamanda Turkish America Realtors Association-TARA’nın da kurucusu. “Türk yatırımcılar artık deneyimli ve beklentileri de her geçen gün artıyor. İstanbul’da her hafta bir Miami projesi lansmanına katılabilirsiniz ve aynı zamanda Miami’de de her köşede Türkçe duyulur hale geldi.” diyen Emel Onur ile dünyada bir ilk olan Miami’de inşa edilecek ev paylaşım lisanslı kule Natiivo ile ilgili tüm merak edilenleri ve avantajlarını Klass okurları için konuştuk.   

 

“NATİİVO dünyada bir ilk, Airbnb destekli, kısa dönem kiralama ruhsatlı modern, organik, start-up firmalar ve öğrenciler de düşünülerek yapılan bir bina.”

 

“51 katlı bina Miami’nin ilk tarihi kulesi Freedom Tower’ın tam arkasında inşa edilecek. Natiivo beş milyar doların üstünde bir yatırımla gerçekleştirilen ve Amerika’nın en büyük ikinci karma kullanım projesi Miami World Center ve dünyaca ünlü Mimar Zaha Hadid’in Miami’de yaşama veda etmeden önce tasarladığı ortalama daire fiyatının 7 milyon dolar olduğu One Thousand Museum ile aynı blokta. Gösterişli komşularına nazaran biraz daha modern ne minimalist çizgilere sahip NATİİVO’nun ismindeki iki adet ‘İ’ harfi ev sahibi ve misafiri simgeliyor. Projeyi çevreleyen çekim merkezlerinden biri de Miami Dade College.”

 

“Gayrimenkul yatırımlarının en önemli unsuru olan lokasyon itibariyle Natiivo projesi gerçekten Miami’de olmak isteyenler için en ideal konum. 2023 yılına kadar tamamlanacak olan Miami World Center ve Miami’nin Eyfel Kulesi Skyrise Miami’ye komşu olmasından dolayı Natiivo ciddi bir prim artışı vaat ediyor. Lokasyon, muhteşem olmasına rağmen, Natiivo’yu en cazip kılan özellik bu değil. Miami’deki hiçbir rezidans da olmayan bir ayrıcalık, burada yatırım yapacak olanların Master Host statüsü ile evlerini kısa dönem hatta günlük kiraya verebilmeleri.”

 

Emel Hanım, işini Amerika’ya taşımak isteyen birçok Türk vatandaşı size başvuruyor. Miami’de Türkler ne derece yaygın?

Miami’ye yatırım yapan Türkler son 15 yıldır sektör panellerinde konu olacak kadar yaygın. Miami emlak piyasasında ismimiz duyuluyor artık. Yeni bir proje geliştirecek olan yükleniciler için İstanbul lansman toplantıları pazarlama planlarının vazgeçilmez bir parçası. İstanbul’da her hafta bir Miami projesi lansmanına katılabilirsiniz ve aynı zamanda Miami’de de her köşede Türkçe konuşmalar duyabilirsiniz.

 

“DOLAR BAZINDA KİRA GELİRİNİN CAZİBESİ ARTTIKÇA YATIRIM YAPILACAK EMLAK TÜRÜNÜN SEÇİMİ DAHA DA ÖNEM KAZANIYOR”

Türk yatırımcılar artık ciddi deneyim kazandı diyebilir miyiz? Türkler Miami’de ne tür yatırımlar yapıp nasıl bir kar etme yoluna gidiyor?

Türk yatırımcılar artık deneyimli ve beklentileri de her geçen gün artıyor. Sadece prestij olsun diye veya yılda 15 gün ya da bir ay dinlenmek, alışveriş yapmak için hatırı sayılır rakamlar harcayarak Rezidans alma devri geri de kaldı. Yapılan yatırımlardan kullanılmayan zamanlarda dolar bazında kira getirisi elde etmek yaygın ve haklı bir beklenti. İste bu aşamada doğru yatırım yapmak daha da önemli hale geliyor.  Aldığınız evi senelik kiraya verseniz bu sefer size keyfini çıkarma şansı kalmıyor.  Senelik kontratlarda çoğu zaman kira gelirleri bakım paralarını, emlak gelir vergilerini ve beklenmedik masrafları çıkardıktan sonra da geriye çok da fazla bir şey kalmıyor açıkcası. Kısa dönemli kiralar biraz daha cazip. Miami odalarına talebin inanılmaz arttığı Art Basel, Boat Show, Miami Marathon dönemlerinde evden normalde bir ayda alınabilecek gelirin birkaç günde çıkarılması mümkün. Orda da yerel yönetimlerin ya da bina yönetiminin kural ve kısıtlamaları devreye giriyor. Evinizi kısa dönem kiraya verme özgürlüğünüz olmayabilir. Hadi diyelim şanslısınız ve aldığınız daire de böyle bir kısıtlama yok, bu sefer de kısa dönem kiracılar arasında evlerin bir sonraki kiracıya hazırlanması, oda kiralarının toplanması emekli değilseniz ya da İngilizce (İspanyolca demek daha da doğru olabilir) bilmiyorsanız sizi strese sokabilir.

 

Peki bu anlattığınız durum emlak piyasasında nasıl bir talep yaratıyor?

Bu durum emlak piyasasında yeni bir talep yarattı. Bunu ilk değerlendirenler condo-otel projeleri oldular. Özellikle Hilton Oteller Zinciri ile ortaklığa giren müteahhitler otel projeleri inşa edip, bu odaların mülkiyetini yatırımcılara satıp herkesin mutlu olduğu kazan-kazan çözümler ürettiler. Yüklenici projeyi inşa ediyor, döşüyor, Türk, Güney Amerikalı ve hatta son zamanlarda New York ve Kaliforniyalı yatırımcıya satıyor. Otel firması da yatırımcıdan odayı, rezidansı işletme yetkisi alarak otel odası şeklinde satıyor. Otel işletme masraflarının çoğu evi alana yüklenmediği müddetçe kazan-kazan-kazan bir çözüm.

 

Devamı ve daha fazlası Klass Magazin Ocak sayısında...

 

  • Meos Balık
  • Work Ajans