güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

Çiftlerin Hayalini Kurdukları Düğünü Yapmaları İçin Yol Gösteriyoruz

RÖPORTAJ
30.12.2016 00:00:00

   Özgün Küçükkahraman

Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga ,modanın nabzını tutacak fashionist ve evlenecek çiftlerin birinci adresi evlilik dünyası fuarı’nda bu yıl ziyaretçileri ne gibi sürprizlerin beklediğini Klass’a anlattı..

Tekstil ve hazır giyim sektörünün önemli fuarlarından olan ve modanın nabzının tutulacağı Fashionist ile her yıl Türkiye’de 600 binden fazla çiftin evlendiğini düşünürsek ekonomiye ciddi bir hacim sağlayan bir iş kolu haline gelen evlilik sektörünün en can alıcı fuarı Evlilik Dünyası Fuarı bu yıl da heyecanla ziyaretçilerini bekliyor. İkinci yılında uluslararası fuar kategorisine giren sektörün önde gelen fuarlarından Fashionist bu yıl 17-19 Ocak, evlilik hazırlığı yapan çiftlere bir rehber niteliğinde olan ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Evlilik Dünyası Fuarı ise 3-5 Şubat 2016 tarihleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açıyor. İki haftalık bir ara ile Fashionist ve Evlilik Dünyası Fuarı organizasyonlarını gerçekleştirecek Patika Fuarcılık’ın Genel Müdürü Didem Cılga, bu yıl ziyaretçileri bekleyen sürprizleri, başarılarının sırrını ve gelecek hedeflerini Klass’a anlattı.

 

  • “2017’deki hedefimiz, sektöre yeni pazarlar bulmak ve üreticiyi dünyanın farklı bölgelerindeki alıcılarla buluşturarak yerli ve yabancı sektör temsilcileriyle yeni anlaşmalar yapılmasına katkı sağlamak. Bu amaçla saha çalışmalarına aylar öncesinden başladık.

 

 

  • “Evlilik hazırlığı sürecinde olan çiftleri her yıl alternatiflerle buluşturan Evlilik Hazırlıkları Fuarı’nın bu yılki konsepti değişen sürece uyum sağlayan bir anlayışla ‘Modern Zaman Gelinleri’ olarak belirlendi. Başkaları ne ister veya ne derler klişesinden çıkıp ‘biz ne istiyoruz’ söylemi modern gelinlerin yeni manifestosu.

 

Didem Hanım Patika Fuarcılık olarak 2017 yılına iki önemli fuar ile giriyorsunuz. Öncelikle Fashionist fuarı ve bu yıl ki hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Bu yıl 4. kez düzenlediğimiz Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı için çalışmalarımıza 3. fuarımız biter bitmez başladık. 2017’deki hedefimiz, sektöre yeni pazarlar bulmak ve üreticiyi dünyanın farklı bölgelerindeki alıcılarla buluşturarak yerli ve yabancı sektör temsilcileriyle yeni anlaşmalar yapılmasına katkı sağlamak. Bu amaçla saha çalışmalarına aylar öncesinden başladık. 5 ayrı ekip Kafkas Bölgesi, Türki Cumhuriyetler, Afrika, Avrupa gibi dünyanın çeşitli bölgelerinde zincir, butik ve toptan mağazalarla yaptıkları birebir görüşmelere devam ediyor. Rusya ile yaşanan krizin sona ermesiyle bu bölgede de çalışmalarımız hız kazandı. İTKİB’in de destek verdiği bu saha çalışmaları neticesinde bu yıl Türkiye’ye en fazla sayıda alım heyetini getiriyoruz. Geçen yıl 700’e ulaşan bu sayı, 2017’de 1000’e yakın. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek olan bu alım heyetlerini fuar boyunca beş yıldızlı otellerde konaklatacağız. OTİAD (Osmanbey Tekstilci İş Adamları Derneği) işbirliği ile düzenlediğimiz ve 2. yılında uluslararası fuar kategorisine giren Fashionist’in sektörün önde gelen fuarları arasında yer alması, bizi de gururlandırıyor. Bu yıl Mercedes Benz Fashion Week ve The Core organizasyonları ile Fashionist’in aynı tarihlere denk gelmesi de ayrı bir heyecan bizler için. Ocak ayında İstanbul’da yapılacak moda haftasında ilkler de yaşanacak. Fashionist fuarında tekstil ve moda sektörünün öncüleri yeni sezonun ilk ürünlerini ilk kez sergileyecek.

 

Fashionist Fuarı 17-19 Ocak tarihleri arasında gerçekleşirken Evlilik Dünyası Fuarı ise 3-5 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu kadar yakın tarihlerde fuarlar için nasıl bir çalışma stratejisi kurdunuz?

Birbirinden farklı konseptlerde ve farklı mekanlarda yaptığımız iki fuar arasında sadece iki haftalık bir süre bulunuyor. Dışarıdan bakıldığında biraz korkutucu gelse de aslında uzun yıllardır aynı ekiple çalışmanın avantajlarını yaşıyoruz. İyi organize olduğunuzda ve herkes üzerine düşeni yaptığında işler daha sorunsuz ilerliyor. Asıl mesele, elde olmayan sebeplerden çıkan bir sorun oluştuğunda çözümcü yaklaşımlar sunabilmek. Çünkü neticede insanız ve siz ne kadar planlarsanız planlayın hayat hiç beklemediğiniz durumlara yol açabiliyor. Burada asıl önemli olan sakince meseleye yaklaşıp çözüm odaklı bakabilmek. Bu tür durumlarda probleme değil çözüme odaklanan ve nerede bir eksik varsa onu düzeltmeye çalışan, o anda önemli olanın işin düzgün işlemesi olduğunu bilen bir ekiple çalışınca işler daha sorunsuz ilerliyor. Biz her yıl fuarlara yeni bir heyecan, yeni bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Bu sayede hem fuarlarımızın içeriğini geliştiriyor hem de amatör ruhumuzla profesyonel bir iş çıkarmanın peşinde koşuyoruz.

 

“BAŞKALARI NE İSTER VEYA NE DERLER KLİŞESİNDEN ÇIKIP ‘BİZ NE İSTİYORUZ’ SÖYLEMİ MODERN GELİNLERİN YENİ MANİFESTOSU”

Her yıl farklı bir konseptte gerçekleşen Evlilik Dünyası Fuarı’nın bu yılki teması ne olacak?

Günümüzün gelin adayları, dijital dünyaya entegre yaşayan ve yenilikleri anında takip edip bilgi sahibi olan bir nesil. Hal böyle olunca, kendi düğünlerini planlarken trendleri bilen ve gelinlikten ayakkabıya kadar hemen her detayda yeni olan ne varsa ulaşmaya çalışan bir anlayışla hareket ediyorlar. Dijital dünyanın avantajlarından faydalanan gelin adayları, artık düğün ve evlilik hazırlığı konusunda da kendi fikirlerini ve yaratıcılıklarını ön planda tutarak özgün anlayışlarla farklı seçenekleri hayata geçirmek için çaba harcıyorlar. Evlilik hazırlığı sürecinde olan çiftleri her yıl alternatiflerle buluşturan Evlilik Hazırlıkları Fuarı’nın bu yılki konsepti de değişen sürece uyum sağlayan bir anlayışla ‘Modern Zaman Gelinleri’ olarak belirlendi. Başkaları ne ister veya ne derler klişesinden çıkıp ‘biz ne istiyoruz’ söylemi modern gelinlerin yeni manifestosu. Gelin ve damatlar daha modern ve kişiselleştirilmiş detaylarla düğün organizasyonlarında 2017’de farklılık yaratacak. Düğünler alternatif mekanlarda, daha samimi, abartıdan uzak, doğal ve eğlenceli olacak. Bu yılki konsept çekimlerimizi de bu anlayış çerçevesinde gerçekleştirdik. Ünlü tasarımcılar Zeynep Tosun, Tuvana Büyükçınar, Özlem Kaya, Banu Güven, Bora Aksu ve Sagaza Madrid markalarının gelinlik tasarımlarının kullanıldığı çekimleri Fotoğrafçı Veli İhsan Uysal gerçekleştirdi.  Konsept çekimlerde, 2017’de gelinlerin rüyalarını süsleyen gelinlikler ön plana çıktı. 

 

Kısa süre önce bir sektör haline gelen ve bunda sizin de payınızın olduğu ‘evlilik’ sektörü günümüzde oldukça büyüdü. Peki, bizim için ‘evlilik’ sektörünün günümüz halini değerlendirebilir misiniz?

Bizim gibi toplumlarda evlilik konusu herhangi bir kriz, sorun tanımıyor. Hatta ekonomik anlamda büyük krizlerin yaşandığı dönemlerde evlenme sayılarında büyük artışlar olduğu görülüyor. Dolayısıyla evlenecek çiftlere hem düğün hem de ev kurma hazırlığında yardımcı olan tüm iş kolları güncelliğini korumaya devam ediyor. Yıllar içerisinde bir ‘sektör’ tanımlaması da bu anlamda yapılmaya başlandı. Çünkü bir düğün ve ev hazırlığına baktığınızda her çift için en az 60 bin TL’den başlayan miktarlar söz konusu. Her yıl Türkiye’de 600 binden fazla çiftin evlendiğini düşünürsek ekonomiye ciddi bir hacim sağlayan bir iş kolu evlilik sektörü. Gelinlikten başlayarak küçük ev aletlerine kadar uzanan yaklaşık 22 iş kolunu kapsıyor. Dolayısıyla bu iş kollarını ‘evlilik sektörü’ adıyla bir araya getirebiliyoruz. Tabi 15 yıldır İstanbul’da Evlilik Hazırlıkları Fuarı yapan bir firma olarak fuarın ilk yıllarından bugüne nelerin değiştiğini daha iyi gözlemleyebiliyoruz. Öncelikle teknoloji alanındaki gelişim her sektörde olduğu gibi evlilik sektöründe de hemen her konuya sirayet ediyor. Artık genç nesil teknolojiyle o kadar iç içe ki onların hızına yetişmek, değişen trendleri takip edebilmek, beklentiye karşılık verebilmek için daha çok çalışmak gerekiyor. Çünkü dijital çağda her şey gibi evlilik sektöründe de çok hızlı bir değişim yaşanıyor. Bir yıl önce moda olan bir davetiye, bir sonraki yıl tercih bile edilmeyebiliyor veya düğün organizasyonunu salon yerine artık daha soft mekanlarda yapmak ve özgün fikirler peşinde koşmak modern çiftlerin tercihi oluyor. Gelinliklerde bile hızla değişen bir çizgi görüyoruz. Dolayısıyla biz de bu değişime ayak uydurabilmek ve çiftleri her yıl daha iyi markalarla, trendlerle buluşturmak için çalışıyoruz.

 

“EVLİLİK DÜNYASI FUARI İLE ÇİFTLER ZAMANDAN KAZANMA, BÜTÇELERİNE UYGUN OLANI SEÇME, YENİLİKLERİ GÖRME ŞANSINA KAVUŞUYORLAR”

 

Evlilik hazırlıkları stresli bir dönemi kapsıyor ve birçok ayrıntıyı beraberinde getiriyor. Evlilik Dünyası Fuarı ile çiftlerin bu hazırlıklar kapsamında büyük bir yükünü de üzerlerinden alıyorsunuz. Peki sizden dinleyecek olursak Evlilik Dünyası Fuarı çiftlere vakit ve nakit bakımından neler kazandırıyor?

Evlilik Dünyası Evlilik Hazırlıkları Fuarı, her şeyden önce çiftlere zaman bakımından büyük avantaj sağlıyor. Düşünün bir düğün öncesinde çiftlerin halletmesi gereken onlarca detay var. Davetiyesi, nikah şekeri, gelinliği, pastası, damatlığı, düğün mekanı, konsepti derken çiftler çok yorucu bir sürece giriyorlar. Aylar süren bu hazırlığa bir de ev kurma telaşı girdiğinde çiftler ve aileler için yorucu bir yolculuk başlıyor. İşte Evlilik Hazırlıkları Fuarı, tam da bu noktada çiftler için kurtarıcı rol üstleniyor. Düşünün, bir mekana giriyorsunuz ve orada aradığınız hemen her ihtiyacınızla ilgili üstelik alternatifli firmaları buluyorsunuz. Bu çiftler için zaman açısından büyük bir kazanç. Bunun yanı sıra, farklı firmalardan bütçelerine uygun olanını seçme, yenilikleri görme, karşılaştırma yapma şansına kavuşuyorlar. Tabi fuara özel olarak yapılan indirim ve kampanyalar da çiftler için şans. Bütçelerine ve hayallerine uygun düğün mekanlarıyla tanışan çiftler, kişiye özel davetiye tasarlayan firmalarla konuşup istedikleri davetiyeyi yaptırmak, avantajlı balayı paketleriyle gönüllerince tatil yapmak, damatlık-gelinlik, ayakkabısı-nikah şekeri-gelin çiçeği gibi taleplerine alternatif çözümler bulabilmek için fuarı ziyaret ediyorlar.

 

Fuarınızı her yıl çeşitli farklılıklarla renklendiriyorsunuz. Bu yıl ne gibi organizasyonlarla evlenecek çiftleri ve ailelerini ağırlayacaksınız? 

Bu yıl yine yepyeni markaları bünyemize aldık. 15. yılımız olması nedeniyle daha da özendiğimiz ve gelen ziyaretçileri şaşırtacağımız bir yıl olacak. Açılış defilemizi bu yıl Seren Moda ile yapıyoruz. Aylardır hazırlıkları süren özel bir defile olacak, gerçekten olağanüstü tasarımlar göreceksiniz. Defilede ünlü simaları da görme imkanı olacak. Özge Ulusoy baş mankenliğinde muhteşem bir defileye tanık olacaksınız. Çiftleri hayalini kurdukları düğünü yapmaları konusunda alternatiflerle tanıştıran fuarımız, aynı zamanda eğlenceli bir yolculuğa da çıkarıyor. Defileler, etkinlikler ve sürpriz organizasyonlarla fuar daha da renkleniyor ve çiftler fuarı gezerken hem eğleniyor hem de bütçelerine uygun bir düğün yapmak için firmalarla buluşuyor. Bu yıl bazı şanslı çiftlere firmalarımızdan sosyal medya aracılığıyla hediyeler vereceğiz. Bir şanslı çiftimizin düğününü bir firmamız yapacak, yine bir başka firma gelin buketi ve tacı verirken bir fotoğraf firmamız da bir başka çiftin düğün fotoğraflarını ücretsiz çekecek. Kişiye özel olarak yapılan gelin ayakkabısı da sosyal medyadan duyuracağımız hediyeler arasında. Sosyal medyada bizi takip edenlerden kampanyalarımızla ilgili postları beğenmelerini ve repost etmelerini, sonrasında fuara geldiklerinde hangi firmanın kampanyasını repost ettilerse oraya gidip isimlerini yazdırmalarını, fuarın son günü de bu isimler arasında yapılacak çekilişle şanslı çiftin belirlenmesini planlıyoruz. Böylece daha interaktif bir katılımla ziyaretçilerimizi de heyecanımıza ortak etmiş olacağız. Aslında bu şekilde hem fuara daha fazla dikkat çekmek hem de fuarı ziyaretçiler için eğlenceli hale getirmeye çalışıyoruz. Günümüzde sosyal medyayı son derece etkin kullanan çiftler için de bu tür kampanyalar keyifli bir yolculuk oluyor. Etkinlikler, damatlık gelinlik defileleri, sürpriz kampanyaların dışında Evlilik Dünyası Fuarı’nın genel atmosferine bu yıl teknolojiyi de harmanladık. Sosyal medya ve interneti etkin kullanan gelin ve damat adayları için bir aplikasyonla fuarda çok daha rahat dolaşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Evlilik Fuarı aplikasyonu sayesinde ziyaretçiler aradıkları ürün veya hizmete rahatlıkla ulaşırken katılımcı firmalar da fuardan anlık fotoğraf paylaşarak uygulamayı indiren herkese tanıtım yapabilecekler. App Store veya Google Play’den ücretsiz olarak indirilecek Evlilik Fuarı aplikasyonu sayesinde ziyaretçi ve katılımcıların dolduracağı anketler de istatistiki bilgilerin alınmasına yardımcı olacak.

Fotoğraflar: Uğur Atun

  • Meos Balık
  • Dizayn Vip