güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

BÜYÜLEYİCİ ATMOSFERİYLE MİDİLLİ

KÖŞE YAZISI
1.5.2019 00:00:00

   Mine İslam

Midilli, Ege Denizi'nin kuzeydoğusunda bulunan, dağlık bir Yunan adası. Yunanistan'ın ana karasından çok Türkiye'nin Ayvalık ile Burhaniye ilçelerine yakın olan ada, Girit ve Eğriboz'dan sonra Yunanistan'ın en büyük üçüncü adası. Başkenti Mytilene'dir. Ünlü Yunan şairleri Alcaeus ve Sappho'nun memleketidir.

Nobel Ödüllü, Midillili şair Odiseas Elitis’in Midilli Adası için söylediği; “Dünyanın hiçbir yerinde Güneş ve Ay o kadar ahenk içinde batmaz, başka hiçbir yerde güçlerini o kadar eşit paylaşmazlar” sözü, adanın büyüleyici atmosferini bizlere tarif ediyor.

1467’de Barbaros Hayreddin Paşa bu adada doğmuş. Diğer Yunan Adaları aksine daha yeşil olduğundan Zümrüt Ada olarak da anılıyor.

Midilli’ye gitmek için feribot en kolay ve hızlı yol. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine gelerek, Ayvalık limanından kalkan feribotlarla 1 saat ile 1.5 saat arasında Ayvalık’tan Midilli’nin liman kısmı Mytilene’ye ulaşıyorsunuz.

Midilli, Akdeniz mutfağını en iyi temsil eden adalarından. Adanın meşhur tavernalarında; taze balık, ıstakoz, tuzlama balık (Kalloni' nin lezzetli sardalyası) istiridye, ahtapot gibi deniz ürünlerinin tadına Ouzo ve mezeler eşliğinde bakabilirsiniz. Midilli'nin Plomari şehrinde üretilen Ouzo dünyadaki rakı kültürünün başlangıcı kabul ediliyor. Hala üretim yapılan ve ziyarete açık olan Barbayanni fabrikasında ve Plomari Ouzo fabrikasında üretilen, bakır imbiklerden geçen ve Yunanistan'ın en iyisi kabul edilen Ouzo'ya deniz ürünleri ve çeşit çeşit meze eşlik etmekte ve hepsi birbirinden lezzetli.

Adanın bir birinden güzel koylarını plajlarını araba kiralayarak gezmenizi öneririm, bu şekilde pek çok güzel restoranını da görme imkanına sahip olacaksınız.

 

Taverna Vafios; 1987'de Lesvos'ta küçük bir köy olan Vafios, otantik geleneksel lezzetleri ve “Ah, çok iyi pişmiş!” yerel tarifleriyle ünlü olana kadar yavaş yavaş gastronomik haritada görünmeye başlamış. Lesvos'tan lezzetli otantik tatların tadını çıkarabileceğiniz bir ortam Gkiouzlemedes (geleneksel peynirli turtalar), kabak dolması çiçekleri, sougania (soğan dolması), chachles, fırında kuzu dolması, şarapta pişirilmiş horoz, nohutlu kuzu ve daha kesinlikle seveceğiniz pek çok harika yemek. Tüm yemekler gerçekten de geçmişten gelen bir incelikle günümüze uyarlanan yeniliklerle dolu!

 

Kalnterimi; Ermou Caddesi’nde ara sokaklarda tipik Yunan tavernası Kalnterimi hem uygun fiyatlı hem de lezzetli yemek için ideal. Türklerin de gözdesi olan mekanda sezonda yer bulmak oldukça zor. Ahtapotu, kalamar, Greek salata ve kabak çiçeği dolmasını özellikle tavsiye ederim.

 

Mauria tou Myrivli; Skala Sikaminias manzarasına karşı nefis deniz ürünleri tadabileceğiniz muhteşem bir restoran. Harika manzarası ortada ki açık şöminesi ile kışın da hizmet veriyor. Buranın peynirli kabak çiçeği dolması ve sarımsak soslu karidesi çok meşhur. Istakozlu makarnası çok başarılı! Klasik olarak yine Greek salata ve caciki ise adanın restoranlarının olmazsa olmazlarından sipariş vermeyi lütfen unutmayın.

The Women’s Cooperative; 1983 yılında Cinsel Eşitlik Bakanlığı'nın yardımıyla 24 kadın şimdi toplam 36 üyeli olan Kooperatifi başlatmış.

Siyasi olmayan Kooperatif, bölge kadınının daha bağımsız olma ve özellikle de turist konaklama talebini karşılayarak kendi gelirleri için gelir elde edebilme fırsatlarını arttırmak ve genişletmek için kurulmuş. Kooparatifin konaklama tesisleri yanı sıra geleneksel kahvaltı sunumuyla başlayan restoran tam bir kadın girişimi müzikli taverna haline gelmiş. Gün batımında gitmenizi özellikle öneririm. Mezeleri ve geleneksel yemekleri oldukça lezzetli. Kabak çiçeği dolmasına da şarap sosunda pişmiş ahtapota da notum 10. Ahtapot neredeyse ağızda dağılıyordu.

 

Octopus; Molyvos'taki rüya gibi küçük limanın deniz kıyısındaki Octapus, günün en taze avlarına hizmet veren bir balık taverna. Limanın köşesindeki eski bir geleneksel taş binada yer alan restoran, lezzetli ızgara ahtapot ile biraz uzo tadına varmak için en güzel yer. Ahtapot açıkça bir menü favori olsa da (ya ızgara ya da kırmızı şarap sosunda), sardalye, taze kalamar, midye ve kılıç balığı gibi diğer yemekler eşit derecede şahane kesinlikle denemelisiniz.

 

Soulatso; Muhteşem Skala Eresou'da bulunan restoran mükemmel yerel yemekler ve Skala'nın büyülü gün batımlarından birini yakalamak için muhteşem sahil konumu ile ünlü. Burası fesleğen balık, kalamar ve ıstakozun uygun bir fiyata tadını çıkarmak için en iyi yer, aynı zamanda beyaz peynir ve tuzlu sardalye ile kızartılmış kabak çiçekleri gibi yerel yemeklere de mükemmeller. Çok çeşitli süper taze salatalar ve yaratıcı vejetaryen yemekleri ile de ilgi çekiyor.

The Captains Table; Molyvos'taki Kaptanlar Masası, adadaki en sevdiğim restoranlardan biri oldu. Molyvos'ta yemek için en eğlenceli ve romantik alan restoranı Avustralyalı yetenekli bir şef olan Melinda ve Yunanlı eşi Theo işletiyor. Melinda, mükemmel deniz ürünleri ve Yunan yemekleri hazırlamanın yanı sıra, bazı İtalyan makarna yemekleri ve Yunan dışı spesiyaller de sunmakta. Bir zamanlar Melinda'nın üvey babası, restoranının sahip olmasının bir nedeni de adadaki en ünlü ve en iyi balıkçılardan biri olmasıymış. Restoran Molyvos'taki en iyi ve en taze balığa sahip olması ile ünlü. Yaz aylarında oturmak için oraya erken gelin, çünkü restoran oldukça çabuk doluyor. Evin beyaz şarabını, midye, suşi tadı olan tuzlu uskumru (skoumbri) ve hangisi mevsimde olursa olsun karides ve midye saganaki'yi deneyin. Füme ve ızgara uskumru ise çok lezzetli.

Midilli adasında daha pek çok muhteşem lezzetler sunan küçük restoranlar bulacağınıza eminim. Midilli adasındaki restoranların diğer Yunan Adalarına göre çok daha ucuz olduğunu da eklemek istiyorum. Yeni lezzetler yeni keşifler yaşamanız dileğiyle...

 

 

 

 

  • KLASS Mayis e-dergi
  • Work Ajans