güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

24. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri

KÖŞE YAZISI
10.5.2019 00:00:00

Gerçek zamanlara ait..Onları bu kadar çok sevmemiz..Hep içimizde hissetmemiz..Hiç unutmamamız..Sahneleri..Yüzleri..Replikleri..Çocukluğumuz..Gençliğimiz..hepsi gerçek olduğu için..Uzaktan ‘’ like’’ ile değil yürekten beğendiğimiz, izlerken ‘’gülen yüz’’ emojisiyle değil de kahkahalarla güldüğümüz..filmdeki acılarını derinden hissedip,kavgalarına ortak olduğumuz bir sevda bizi hala onlardan vazgeçirmeyen..

Aşklarını,tutkularını,kavgalarını,acılarını onlarla yaşayan..iyi adamlar kazandıkça güçlenen,kötü  adamlara sevgiden kızamayan,utangaç aşıklarıyız sinemanın..Takibe takip beklemeden ömür boyu seveceğimiz Yeşilçam Melekleri..

Her birinin yeri ayrı bizde...Türkan Şoray göz süzdüğümüz aşkımız,Tarık Akan çapkın yakışıklımız,Sadri Alışık mahallemizin bıçkın delikanlısı,Kemal Sunal herşeye rağmen gülen yüzümüz,Erol Taş mangal yürekli kötü adamımız bizim..içimizde taşıdığımız..yüzlercesi ile birlikte..Türk Sineması Emekçileri..

Belki de ülke olarak şu an en çok ihtiyaç duyduğumuz bir olma,kenetlenme,ortak duygularla hareket etme isteğimiz ; onları izlerken aynen gerçekleşiyor aslında. . Toplumun hangi kesiminden olursak olalım..nerede izlersek izleyelim ‘’Ah be Sadri Baba doğru söylüyosun be’’ deriz gülümseyerek..Onun da bize uzaklardan ”İyi insan olmanın da, hoş görünün de, sevmenin de sermayesi bedava. Sevin lan birbirinizi!” dediğini duyup mahcup boynumuzu bükerek..

Değişen toplumsal değerler içinde güzelliğe tutkun,umutlu,yaşama sevinciyle dolu,dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynadı hep Sadri Alışık..Onunla umutlandık aslında biz..Her kavganın içinde güzelliği bulacağımıza,herşey ne kadar kötü olursa olsun umudumuzu yitirmeyeceğimize dair inancımız arttı.Başına ne kadar terso olaylar gelse de Turist Ömer’in asla bitmeyen yaşama sevincine sarıldık. Dürüstlüğü hatırlayıp doğruların peşinden gitmeye adanan ömrünü sevdik Sadri Baba’nın..

Bu yıl 24.sü düzenlenen Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödüllerinde de çocukken onları izlemek için sokakta oynamaktan vazgeçen herkes yüreği umut dolu doldurdu Mustafa Kemal Kültür Merkezi’ni..Tiyatroya,sinemaya gönül veren,emek harcayan,iyi bir sahne çıkarabilmek için günlerce,aylarca çalışan tüm sanat emekçileri yine buluştu. Ve Çolpan İlhan ile Sadri Alışık ‘ın sanata en güzel hediyelerinden biri olan ödülleri sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu Yekta Kopan’ın yaptığı bu şık tören,sanata destek veren Anadolu Efes, HDI Sigorta ve Beşiktaş Belediyesi’nin katkılarıyla, MKM Attila İlhan Salonu’nda gerçekleşti.

Ödül almak için heyecanlanan adayların,bu yıl film ve oyunlarını izledikleri sanatçıları desteklemeye gelen konuklarla sıcak ve güçlü bir atmosfer oluşturduğu gecede Kerem Alışık;

“24. Sadri Alışık oyuncu ödüllerinde çeyrek asıra bir adım kala yine Attila İlhan Salonu’nda meslektaşlarımla aynı heyecanları, aynı halleri paylaşmaktan kıvanç duyuyorum. Bu sene bir yaş daha eskidik. Yanlış anlaşılmasın, eskimek güzel eksilmedikçe ama maalesef eksiliyoruz. Dün bu koltuklarda bizimle oturan pek çok değerimiz, bugün bu soğuk dijital görüntülerden bizlere gülümsüyor. Nefesimizi tutar gibi tutuyoruz o sıcak gülüşlerini içimizde… Bu törenler, bu hatırlamalar aslında bir nevi bir kavuşma oluyor. İşte Sadri Alışık ve Çolpan İlhan’da bu değerlerden. Onların da gidecek yerleri yok, gittikleri de yok. Onlar hep geliyorlar. Aklımıza geliyorlar, kalbimize geliyorlar, kalbimizin üstünde oturuyorlar. Onlar bizim sol yanımız, soluğumuz, sonsuzluğumuz. Bazı eskiler eskimiyor işte. Sadri Alışık’ın da ve Çolpan İlhan’ın da felsefeleri, duruşları var, aşkları, şiirleri, kavgaları, mücadeleleri var, bıraktıkları var, eserleri var. Hep aklımızda hep hatıralarımızda. Hani İranlı şair Füruğ diyor ya, “Kuş ölür… Sen uçuşu hatırla…” Onları hatırlamamak mümkün değil. Onlar bizim kalbimizde, binlerce kanat çırpan kuştan bir tanesi. Teşekkür ediyoruz onlara, iyi ki varlar, iyi ki sanata bu değeri kattılar. İyi ki yol gösterdiler. Al ışıktan bir yol aydınlattılar bizler için. Yolcu yanılır ama yol yanılmaz. Müteşekkiriz onlara…” diyerek herkesin duygularına tercüman oldu.

Attila İlhan tarafından yazılan ve 1983 yılında yayınlanan “Kartallar Yüksek Uçar” dizisinde Sadri Alışık’la başrolü paylaşan Selda Alkor, piyano eşliğinde “Kimseye Etmem Şikayet” adlı şarkıyı söyledi…“Ruhun şad olsun Sadri Abi. Keşke sen de, Çolpan da burda olsaydınız, beraber söyleseydik bu şarkıyı” diyerek bizden de onlara yürek dolusu bir selam gönderdi.

Ödüller açıklanırken dikkatle ismini duymayı bekleyen tüm adayların arasından kazanan oyuncular ;Çolpan İlhan ve Sadri Alışık’a,eserlerini ortaya koyarken birlikte çalıştıkları yönetmen,yazar ve diğer oyuncu arkadaşlarına,sette,sahne de emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak tiyatro ve sinemanın büyüsünün dayanışmadan geldiğini birkez daha bize hatırlattılar.Oldukça genç,yetenekli,çalışkan sanatçılara ödüllerini veren Menderes Samancılar,Yılmaz Gruda,Haldun Dormen,Nevra Serezli,Suna Keskin,Zihni Göktay ve daha nice büyük usta konuşmalarıyla salondakilere duygu dolu anlar yaşattılar.

Sinema Seçici Kurulu ;Erden Kıral (Jüri Başkanı), Burak Göral, Prof. Dr.Bülent Vardar , Fehmi Yaşar, Tülay Günal, Vecdi Sayar, Vildan Atasever tarafından değerlendirilen sinema oyuncuları ödüllerine göre ; Bu yıl ‘’Kelebekler,Sibel,Ahlat Ağacı,Bizi Hatırla,Taksim Hold’em,Kar,Aydede,Kar,Halef,Borç,Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok,Düğüm Salonu,Ailecek Şaşkınız,Hedefim Sensin,Son Çıkış,Organize İşler 2 Sazan Sarmalı,Güvercin,Anons gibi filmlerin öne çıktığını görüyoruz.Değerlendirme sonucunda ise şu şekilde;

2018-2019 SADRİ ALIŞIK SİNEMA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

•          Damla Sönmez   ‘’Sibel’’

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

•          Muhammet Uzuner   ‘’Halef’’

•          Serdar Orçin               ‘’Borç’’

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

•          Bennu Yıldırımlar   ‘’Ahlat Ağacı’’

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

•          Murat Cemcir         ‘’Ahlat Ağacı’’

KOMEDİ

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

•          Tuğçe Altuğ      ‘’Kelebekler’’

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

•          Kıvanç Tatlıtuğ    ‘’Organize İşler 2 Sazan Sarmalı’’

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

•          Gonca Vuslateri        ‘’Düğüm Salonu’’

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

•          Cengiz Bozkurt    ‘’Ailecek Şaşkınız’’

ÖZEL ÖDÜLLER

AYHAN IŞIK ÖZEL ÖDÜLÜ

•          Engin Akyürek

EKREM BORA YILIN EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN OYUNCU ÖDÜLÜ

•          Şahin Kendirci            ‘’Müslüm’’

•          Kemal Burak Alper    ‘’Güvercin’’

SEÇİCİ KURUL ÖZEL ÖDÜLÜ

•          Ayşen Gruda

ENSEMBLE (CANLANDIRMADA BÜTÜNLÜK) ÖZEL ÖDÜLÜ

‘’Anons’’

•          Ali Seçkiner Alıcı

•          Murat Kılıç

•          Şencan Güleryüz

•          Tarhan Karagöz

ONUR ÖDÜLÜ

•          Güler Ökten

•          Genco Erkal

 “Organize İşler 2 Sazan Sarmalı”filmiyle Komedi dalında  Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü alan Kıvanç Tatlıtuğ, “Sadri Alışık gibi bir efsaneyle ismimim aynı cümlede geçiyor olması bile benim için büyük bir şereftir. Jüri üyelerine, bu ödülü almama vesile olan Yılmaz Erdoğan’a, kamera önü ve arkası tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim. Sevgili eşime de her daim bana destek olduğu için teşekkür ediyorum” şeklinde konuşma yaparken Murat Cemcir’de “Kıyafetimden dolayı kusura bakmayın. Havaalanından geliyorum. Drama dalında ödül aldığım için ayrıca çok mutluyum. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Gecede Ayhan Işık Özel Ödülü sahibi olan Engin Akyürek ;

“Sadri Alışık gibi bir ustanın adının geçtiği bir ödül töreninde, Ayhan Işık gibi unutulmaz bir oyuncunun adına verilen bu ödülü almaktan büyük onur duyuyorum. Herkese teşekkür ederim. İnşallah ben de onlar gibi bir şeyler bırakabilirim.” diyerek iyi dileklerini dile getirdi.

 Tiyatro Seçici Kurulu ; Rengin Uz (Jüri Başkanı),  Hami Çağdaş, Harika Uygur, Mehmet Çiftçi, Nil Aykon, Refika Sezik, Sema Aybars,  Serpil Tamur, Sevil Özdemir, Tijen Savaşkan, Tolga Polat, Yaşar İlksavaş tarafından yıl boyunca çok sayıda oyun izlenerek oluşturulan Tiyatro ödüllerinin açıklanması ise ;çoğunluğu genç oyunculardan oluşan adaylar arasında müthiş bir heyecan yarattı.Büyük bir emek,yoğun provalar,günler süren ezberler ve çalışmaların ürünü olan oyunları seyirciye sunan tüm tiyatrolar törene katılmışlardı ve ödül alan oyuncularına büyük alkışlarla destek verdiler,Maddi ve manevi zor şartlarla mücadele ederek oyun çıkarmaya çalışan,salon bulup oyunlarını sahneleme çabasında olan çok genç ve dinamik tiyatrocuların varlığı törene katılanlar tarafından ülkemizde sanat adına umut verici bir gelişme olarak değerlendirildi. Buna Göre;

2018-2019 SADRİ ALIŞIK TİYATRO ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

•          Funda Eryiğit – ‘’Fotoğraf 51’’ ( Craft Tiyatro )

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

•          Deniz Karaoğlu – ‘’Kader Can’’  ( BAM İstanbul )

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

•          Nilperi Şahinkaya  - ‘’Kalp’’  ( Craft Tiyatro )

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

•          Öner Erkan – ‘’Dünyada Karşılaşmış Gibi’’  ( Krek Tiyatro )

KOMEDİ, KARA KOMEDİ, MÜZİKLİ OYUN DALINDA

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

•          Devrim Yakut – ‘’Manik Atak’’  ( BKM )

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

•          Levent Ülgen – ‘’Halktan Biri / Travis Pine’’  ( Komedia Türk )

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

•          Ceren Taşçı – ‘’Yalnızlar Kulübü’’ (B planı / Toy )

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

•          Ediz Akşehir – ‘’Teftişör’’  ( Tiyatro Adam )

ÖZEL ÖDÜLLER

ÇOLPAN İLHAN SANATA DEĞER KATAN KADINLAR ÖZEL ÖDÜLÜ

•          Nesrin Kazankaya 

ONUR ÖDÜLÜ

•          Zihni Göktay

ÜSTÜN AKMEN GENÇ OYUNCU ÖDÜLÜ

•          Emir Özden – ‘’Süper İyi Günler’’  ( Tiyatro Kare )

•          Uğur Kanbay – ‘’Eylül’’  ( Sıfır Pozitif )

SEÇİCİ KURUL ÖZEL ÖDÜLÜ

‘’Bir Peri Masalı Radyum Kızları’’ oyununun Radyum Kızları;

İstanbul Devlet Tiyatrosu

•          Çiğdem Aygün

•          Deniz Danışoğlu

•          Ebru Terzi

•          Esra Balaban

•          Ezgi Erdilek

•          Gamze Cankara

•          Merve Şeyma Zengin

•          Refiye Genç

•          Sena Başdoğan

•          Tuğçe Aksum

ANADOLU EFES ÖZEL ÖDÜLÜ

•          Tiyatro Hemhâl –  Tırnak İçinde Hizmetçiler

HDİ SİGORTA ÖZEL ÖDÜLÜ

•          Asmalı Sahne

Tiyatro Dalında Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu  Devrim Yakut;“Bundan 12 yıl önce de bu ödüle layık görülmüştüm. O zamanlar tiyatro seyircisi yok diye hayıflanıyorduk. Şimdi ise tiyatrolar dolup taşıyor diyerek ülkemizde sanat adına oldukça mutlu eden bir gelişmeyi dile getirdi.

Geceyi sonlandıran muhteşem ‘’Lüküs Hayat’’ şarkısını tüm salonla birlikte seslendiren ve Tiyatro Onur Ödülü’nü Serpil Tamur’dan alan usta oyuncu Zihni Göktay; “Her yeni doğan çocuk, Tanrı’nın insanlardan umudunu kesmediğinin bir kanıtıdır. Tiyatro devam edecektir.Yaşasın Özgür Tiyatro” sözleriyle hepimizin yüreğinden geçenleri ifade etmiş oldu.

Tören bittiğinde bardaktan boşanırcasına yağan yağmurla karışık hayata akarken içimizden geçen ”Ve serseri ve efendi ve hüzünlü ve komik ve gönlü zengin ve cebi delik ve karmakarışık…Hayat işte, çokça Sadri Alışık...

 

  • KLASS Mayis e-dergi
  • Work Ajans