Oktay Benli : “Neva Proje Mimarlık Estetik Ve Fonksiyonu Bir Araya Getirerek Özgün Ve Sürdürülebilir Çözümler Üretir”

Oktay Benli : “Neva Proje Mimarlık  Estetik Ve Fonksiyonu Bir Araya Getirerek Özgün Ve Sürdürülebilir Çözümler Üretir” Oktay Benli : “Neva Proje Mimarlık Estetik Ve Fonksiyonu Bir Araya Getirerek Özgün Ve Sürdürülebilir Çözümler Üretir”

Neva Proje Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Benli, Gerçekleştirdikleri Projeleri Klass’a Anlattı Neva Proje Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Benli, 2019 yılında kızının hayata gelmesi ile birlikte ona daha iyi bir gelecek ve daha iyi bir eğitim hayatı kurabilmek amacıyla kurduğu Neva Luxury Project ile müşterilerinin evleriyle ilgili tüm hayallerinin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Yurt içinde daha ağırlıklı lüks konut projeleri gerçekleştiren inşaat firmalarının örnek ev ve villalarının mimari çalışmasını ve uygulamasını yaptıklarını belirten Oktay Benli, her şeyden önce çizen ve üreten bir firma olduklarını ifade ediyor. Estetik ve fonksiyonu bir araya getirerek özgün, sürdürülebilir çözümler ürettiklerini dile getiren Benli, her bir projeyi, müşteri ihtiyaçlarına özel olarak tasarlayıp uyguladıklarını söylüyor. Yurt dışında Belçika, Cibuti, Gürcistan, Kıbrıs, Almanya, Rusya ve Yunanistan gibi ülkelerde de özel işlere imzalar attıklarını ifade eden Neva Proje Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Benli ile gerçekleştirdikleri projeleri ve farklarını Klass okurları için konuştuk.  

Oktay Bey, ticaret sektöründeki başarılarınızla adınızı duyurmuş bir isimsiniz. Öncelikle sizleri daha yakından tanıyabilir miyiz?
42 yaşındayım. Evli, bir kız babasıyım ve ikincisi ise yakın zamanda bizimle olacak inşallah. Asker kökenli bir ailenin 3 çocuğundan birisiyim. Aslen Niğdeliyim, babamın mesleğinden dolayı ise Türkiye’nin farklı bölgelerinde, farklı kültürlerinde yetişmiş birisiyim. Okul hayatımı İzmir’de tamamladıktan sonra, iş hayatına İzmir’de kurumsal bir mobilya firmasının pazarlama departmanında başladım. Sonrasında Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen mobilya markalarında üst düzey yöneticilik yaptım. 2019 yılında ailemle birlikte aldığımız karar doğrultusunda kendi işimizi yapmaya karar verdik.

Proje ve mimarlık alanında faaliyet gösteren Neva Proje Mimarlık’in Yönetim Kurulu Başkanısınız. Neva Proje Mimarlık nasıl kuruldu ve bu günlere nasıl geldi?
Neva Proje Mimarlık, 2019 yılında kızımın hayata gelmesi ile birlikte ona daha iyi bir gelecek ve daha iyi bir eğitim hayatı kurabilmek adına kurulmuş bir işletmedir.

‘BELÇİKA, ALMANYA, YUNANİSTAN, CİBUTİ, GÜRCİSTAN, KIBRIS, RUSYA GİBİ ÜLKELERDE GÜZEL VE ÖZEL İŞLERE İMZALAR ATTIK’
Neva Proje Mimarlık olarak imza attığınız projelerden bahsedebilir misiniz?
Yurt dışı olarak ilk projemiz, çok yorucu olsa da İngiltere Everton’da 347 odalı bir oteldi. Sonrasında Belçika, Cibuti, Gürcistan, Kıbrıs, Almanya, Rusya ve Yunanistan gibi ülkelerde özel işlere imzalar attık. Yurt içinde daha ağırlıklı lüks konut projeleri gerçekleştiren inşaat firmalarının örnek ev ve villalarının mimari çalışmasını ve uygulamasını yaptık. Ve aynı zamanda müşterilerimizin evleri ile ilgili hayallerini gerçekleştirdik. Tüm projelerin yatırım maliyetlerini de hesaba katarak, bina ve mekanların kullanım sürecindeki mekân-fayda ilişkisini en üst seviyede tutmayı amaç ediniyoruz. Ve bu amaç için yola çıkan bizler, yaşanabilirliği en üst düzeyde tutan ve estetiğin asla vazgeçilmediği tasarımlar üretmekteyiz.

Neva Proje Mimarlık’ı alanında farklı ve özel kılan noktalar nelerdir?
Neva Proje Mimarlık olarak, her şeyden önce çizen ve üreten bir firmayız. Bizleri farklı kılan en büyük özellik hayallerinizi çizen ve üreten bir yapıya sahip olmamızdır. Misyonumuz, estetik ve fonksiyonu bir araya getirerek özgün, sürdürülebilir çözümler üretmek. Estetiksel açıdan son derece hoş, günümüz modern çizgisiyle uyumlu sonuçlar çıkartmaktayız.

‘HER BİR PROJE, MÜŞTERİ İHTİYAÇLARINA ÖZEL OLARAK TASARLANIR VE UYGULANIR’
Neva Proje Mimarlık’ın nasıl bir konsepti var?
Neva Proje Mimarlık,  müşterilerine bir konsept sunmaktansa müşterilerinin hayal ettiği konseptleri evlerine uygular. Mimari tasarım, iç mimari, proje yönetimi gibi alanlarda uzmanlık sunuyoruz. Her bir proje, müşteri ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanır ve uygulanır. Dilediğiniz alanı, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek şekilde tasarlamaya hazırız. Hikayenize uygun bir mekân tasarımıyla rahat bir şekilde vakit geçirebileceğiniz alanlar var ediyoruz. Bireysel yaşam alanlarına, villa – konut projelerine yönelik ihtiyaca özel çözümler sunuyoruz.

Üye olduğunuz sivil toplum kuruluşları var mı? Varsa bunlardan da bahsedebilir misiniz? Bu doğrultuda gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz var mı?
İşimizi daha iyi nasıl yapabiliriz, başladığımız işi daha nasıl yukarıya taşıyabiliriz düşüncesi ve yoğunluğunda sivil toplum kuruluşlarına zaman ayıramadık. En büyük hayallerimizden birisi bakıma muhtaç, şiddet mağduru çocuklu annelerimizden oluşan üretim ekibi kurarak güzel bir sivil toplum kuruluşu kurmak. Üye olmuyoruz genelde üye topluyoruz.

İş dışındaki zamanınızı nasıl değerlendirirsiniz? Hobileriniz nelerdir?
Bir hayalin peşinden koşarken genelde hobilerinizde işinizle alakalı oluyor.2019 yılı öncesinde kayak, serbest dalış özellikle yelken sporu ile ilgilenirken şimdi kızıma bilgi ve birikimimi aktarıyorum. O dönemde çok isteyip de nasip olmayan dünya çapında tanınan bir sporcu olmayı kızımın üzerinde gerçekleştiriyorum. Onun yapmak istediklerini gerçekleştirmek ve peşinden koşmak en büyük hobim sanırım.