Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. İçinde bulunduğumuz yıllar gerçekten zor yıllar. Bir yandan konforumuz artarken, bir yandan da hayat bir o kadar zorlaşıyor. Bizden önceki nesillerin çektiği zorluklara göre çok daha farklı zorlukları deneyimliyoruz. Kimi zaman bir zorluktan diğer zorluğa koşuyoruz. Ama koşmaktan yılmıyoruz.


Sonuçta hayat denilen şu yolculuk koşusunda her birimizin motivasyonu başka. Ama sonuca baktığımızda zorluklara karşı verdiğimiz mücadelelerle evrilmemiz gereken kimliğe ulaşıyoruz. O mücadeleler bizi şekillendiriyor. Yılmadığın sürece başarıya ulaştığını gösteriyor, aldığın derslerle yeni mücadeleler karşısında daha tecrübeli olmanı sağlıyor.

Çünkü yılmadığı sürece zorlukların üstesinden gelmek insanoğlunun mayasında vardır. O yüzden “Denedim, olmuyor” demeyeceğiz. “Denedim, bir daha deneyeceğim” diyeceğiz. Çünkü başarıya giden tek bir yol yoktur. Başka yolları denemekten, bakış açınızı başka yere doğrultmaktan yüksünmeyin. Evet yollar pürüzlü, şartlar çetin ama gerçek manada emek verdiğimiz sürece finale ulaşmamak diye bir şey yok.


Bu sayfanın okuyucusu olan sıkı takipçilerim iyi bilirler, her yıl Aralık ayında sizleri yıl değerlendirmesine davet ederim.
Bu yıla girerken hangi umutlar içindeydiniz?
Kendinize ne sözler verdiniz?
Neler yapacak ya da nelerden vazgeçecektiniz?
Eğer o düşündüklerinizin yarısını bile yapabilmişseniz verimli bir sene geçirmişsiniz demektir. Zor şartlar altında iyi mücadele vermişsiniz demektir.
Ya da yıl boyunca önünüze çıkan fırsatları bir düşünün. Onları fırsat olarak görüp değerlendirebildiniz mi? O zaman siz yine güzel bir yıl geçirmişsiniz demektir.

Yıl boyunca sadece bir güzellik olmuştur ama o yılınıza damga vurmuştur, işte o zaman siz yine güzel bir yıl geçirmişsiniz demektir.
Veya kötü anlarıyla hatırlayacağınız bir olmuştur. 12 ayının hiçbir gününden size güzel bir hatıra, ufak bir başarı hatırası kalmamıştır. Koşullar çok çetin olmuştur. İşte o zaman da tecrübeniz yanınıza kar kalmıştır. Lafın kısası emin olun o yıl size kattığı tecrübeler yüzünden yine de güzel bir yıl olmuştur.


Ve şimdi sizlere diyorum ki önümüzdeki yıl için kendinize yine bir liste yapın. O listeyi yaptım diye omuzlarınıza yük de bindirmeyin. Sadece isteklerinizi yazın ve gözünüzle görün. Kafanızı rahatlatın. Kendinizi iyi hissedin ve emek vermekten asla kaçmayın. Çünkü bu yıllar bizden emek istiyor. Ne kadar çalışırsak, fırsatların peşinden koşup ne kadar mücadele verirsek o kadar iyi olacağız. El birliği ile de bu sıkıntılı süreçleri atlatacağız.
Gelelim Klass olarak 2021 yılını değerlendirmeye. Belirsizliklerle geçen 2020 yılının ardından her zamanki gibi yine çok çalışarak açıklarımızı kapattık. Özellikle yılın son çeyreğinde pandemi öncesindeki gibi davetler verdik, davetlere katıldık, yeniden kavuştuğumuz özgürce çalışmanın keyfini sürdük. Çeşitli kurumlardan aldığımız ödüllerimizin sayısını 2021’de 100’ün üzerine çıkardık. İnanın bu ödüller bizim için başarımızın kaymağı tadında oluyor. Zorlanmadık mı elbette zorlandık. Ama yılmadık, başarının farklı yollarına girip çıktık. Denemekten asla vazgeçmedik. Yeni yılda da yılmayacağız; çalışmaya, üretmeye ve sizlerin keyifle okuyacağı ve izleyeceği içerikler yaratmaya devam edeceğiz.


 

2005 yılından beri olduğu gibi 2022 yılında da

Klass Alın, Klass Okuyun, Klass Olun…
Hayat Klass ile güzel….

 

Diğer Tüm Yazılar