Her dönem büyük zorluklara sahne olmuş, insanlar hep bir mücadele içinde bulunmuş. Ve bu mücadeleler öyle kolayca verilmemiş. Geçmişte nasıl zorlu dönemler olmuşsa bugünün de kendine göre zorlukları var. Tüketim çağında her şey elimizin altında olunca zannediyoruz ki her şey güllük gülistanlık olacak. Halbuki vermemiz gereken çok büyük mücadeleler var. Bir kere varlık içinde yokluğu yaşamayı bilmeliyiz. Çünkü yaşlı dünyamızın buna ihtiyacı var. Tüketim çılgınlığının sonucunda karşılaştığımız doğa olayları biz insanların işlediği büyük bir suçtur. Bunun için üretirken sadece kendimiz için değil dünyamız için üreteceğiz. Çünkü yerküremize çok büyük borcumuz var. Kolaycılığa kaçmayacağız. Bir cennetin içinde yaşıyoruz ve ondan hunharca aldıklarımızı ona geri vermeliyiz.

Bir de işin toplumsal boyutu var. Harika bir ülkede yaşıyoruz. Öyle kolayca elde edilen bir ülke de değil. Atalarımız çok büyük mücadeleler sonrasında bize bu toprakları emanet ettiler. Ama şimdiki gençlere bakıyorum da birçoğu bencilce yaşıyor. Sanki çalışma ve çaba kavramını unutmuşlar gibi! Çaba sarfetmek yerine, kolaycılığı seçiyorlar. Sosyal medya, teknoloji, ne ararsan var! Başta da dediğim gibi büyük bir varlık içindeler. Klavyenin ardından koca bir dünya keşfediyorlar, ama gerçek dünyada adım atmaktan korkuyorlar. "Yok ya, ben blogger olacağım, milyonlarca takipçim olacak, çalışmadan kazanacağım" diyorlar. Güzel hayal ama gerçekler biraz farklı, bilesiniz! Gençler konfor alanından çıkmadıkça bizi pek de iyi bir geleceğin beklediğini söylemek mümkün değil.

Zorluklar altında büyük mücadeleler vererek bir halkı kenetleyip Kurtuluş mücadelesini başlatan Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözünü sizlere hatırlatmak istiyorum: “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar” Kalkınmanın, ilerlemenin yolu, özveri ve çabadan geçiyor, unutmayın! İşte o zaman, toplumlar haysiyetlerini, hürriyetlerini ve istikballerini koruyabilirler. O yüzden gençler, sadece sosyal medya dünyasında takılıp durmayın, gerçek hayata da adım atın! Çalışın, üretin, terleyin. Zorluklarla baş edebilme cesaretini gösterin. Yoksa dedelerinizin mirasını kaybedebilirsiniz. Kendinizi keşfetmek için konfor alanınızdan çıkın ve gerçek potansiyelinizi gösterin. Çaba sarfeden, üreten ve topluma değer katan gençler olun. Bakın, o zaman hepimiz gururlanacağız ve toplumumuz daha güçlü bir geleceğe doğru yürüyecek!
Bizler bu inançla büyüdük. Çalışmadan bir şeylerin olmayacağı öğretildi bizlere. Çalışmazsak, mücadele vermezsek, konfor alanımızdan çıkmazsak başarı gelmez. Ben dışarıdan bakıldığında renkli bir dünyada çalışıyorum. Ama inanın bu renkli dünya içinde o kadar çok emek veriyorum ki.. Gecemi gündüzüme katıyorum. Beni tanıyanlar verdiğim emeğin ne kadar büyük olduğunu çok iyi bilirler. İşte bu emek beni başarıya götürdü. Öyle ekran başında oturarak olmuyor. Konfor alanınızdan çıkacaksınız. İki evladım var ve onlara en büyük tavsiyem bu. Çalışmadan hiçbir şey olmuyor. Hayat zor… Aksi takdirde ekran başında oturur saf hayaller kurar durursunuz. Bakmışsınız yaş kemale ermiş, hem size hem de bu topluma yazık olmuş. Kısacası büyük hayaller kurun ve o hayaller için adımlar atın. O hayale erişmek için çok çalışın. Aksi takdirde sadece size değil bizim yıllarca verdiğimiz emeklerimize de yazık olur.
Temmuz ayı sıcacık bir aydı. Benim için inanılmaz yoğun geçti. Güney sahilleri ile İstanbul arasında adeta mekik dokudum. Öyle güzel anılar biriktirdim ki… Aynı zamanda çok güzel işler yaptım. Doğum günüm olduğu için inanılmaz güzel sürprizlerle karşılaştım. Ne çok seviliyormuşum bir kez daha anladım. Tüm kıymetli dostlarıma buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız. Ağustos sayımız için yine çok keyifli haberler yaptık. Yazın dinamizmini en güzel şekilde yansıtacak haberleri sizler için derledik. Çok çalışarak, yaşamlarından belli fedakarlıklar yaparak başarıya ulaşan çok değerli isimlerle röportajlar yaptık. Kapağımız zaten cıvıl cıvıl. Kısacası yine keyiflice okuyacağınız bir dergi ile yine karşınızdayız. 
Hayat Klass ile güzel…
  Diğer Tüm Yazılar