güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

Golf Oynamak Benim İçin Bir Meditasyon Şekli

RÖPORTAJ
1.7.2019 00:00:00

   Özgün Küçükkahraman

Nish Pharma Yönetim Kurulu Başkanı Orçun Duygun, hobi olarak oynadığı golf sporunu ve sporun yaşamındaki yerini Klass’a anlattı...

Estetik ve kozmetik dünyasının önemli firmalarından Nish Pharma’nın Yönetim Kurulu Başkanı Orçun Duygun, her dönemini başarılarla taçlandırdığı yoğun bir iş yaşamına sahip. H100 Serumu gibi bir çok hekimin severek kullandığı özel ürünleri estetik dünyasına kazandıran Nish Pharma’nın genç patronu hareketli iş yaşamından kendine ayırdığı vakitleri ise ailesi, yakın dostları ve merak duyduğu spor dalları ile ilgilenerek değerlendiriyor. Duygun’un ilgilendiği spor dallarının başında ise golf geliyor. Golfü şu an hobi olarak oynayan ve bu konuda düzenli eğitim alan başarılı iş adamı Orçun Duygun ile golf tutkusunu, sporun hayatındaki rolünü ve yaşam felsefesini Klass okurları için konuştuk.


 

“Her insanın iş haricinde bir nefes alma alanına sahip olması gerektiğine inanıyorum. Bu bazı insanlarda balık tutmak, bazı insanlarda kamp yapmak gibi değişkenlik gösterebiliyor. Benim için de Golf bir nefes alma alanı.”

 

““Az öz” her konuda idealimdir. Çünkü çevrenizde vakit ayırmak istediğiniz konular ne kadar az olursa enerjinizi o kadar fazla o konuya yoğunlaştırabilirsiniz ve bu konu iş veya spor ise başarı oranınız her zaman daha yüksek olur diye düşünüyorum. İnsanlar “çok” dedikçe her şey ile aynı zamanda uğraşmak zorunda kalıyorlar ve ne yazık ki ya uğraşamıyorlar ya da yıpranıyorlar.

Bu yüzden hayat felsefem: huzur – az – öz ve süreklilik.” 

 

Orçun Bey, genç ve başarılı bir iş adamısınız. Türkiye’de Nish Pharma olarak H100 Serumu gibi birçok marka yarattınız. Peki yoğun iş yaşamınızın dışında kendinize vakit ayırdığınızda neler yaparsınız?

Aslında işim (Nish Pharma) hayatımın çoğunu ele geçirmiş durumda.:) Estetik ve kozmetik sektörü çok eğlenceli bir sektör, bu yüzden de bu yoğun tempodan çok şikayetçiyim diyemem. Sanırım başarı da işimi severek yaptığım için geliyor.

Kendime ayırdığım vakitleri eşim ile, arkadaşlarımızla ve mümkün olduğu kadar spor yaparak  ve özellikle golf oynayarak geçirmeye çalışırım.

 

Golf merakınız nasıl başladı? Niçin kendiniz için bu sporu tercih ettiniz?

Her insanın iş haricinde bir nefes alma alanına sahip olması gerektiğine inanıyorum. Bu bazı insanlarda balık tutmak, bazı insanlarda kamp yapmak gibi değişkenlik gösterebiliyor. Benim için de Golf bir nefes alma alanı. Başlama hikayesi ilk aşamada tamamen merak olmuştu. Çok karşılaştığım bir spor değildi, Türkiye’de de gittikçe büyüyen ancak gazetelerin spor sayfalarında yer vermediği sporlardan bir tanesi. Ender karşılaşılan sporları sevdiğim için ben de bu sporu tercih ettim, sonrasında da büyük bir zevk ile devam ediyorum.

 

“GOLF’ÜN BANA KATTIĞI YA DA GELİŞTİRDİĞİ YÖNLER SANIRIM HIRS, AZİM, SABIR, DENGE OLDU”

Golf oynamak size kişisel olarak neler katıyor ve golf oynadıktan sonra hissettikleriniz nelerdir?

Golf oynamak demeyelim de spor yapmanın her türlüsü insana meditasyon gibi geliyordur bence. Sadece tek bir odak noktanız var ve ona yoğunlaşıyorsunuz, aklınızdaki tek düşünce yapabilmek. Diğer sporlardan bana göre ayıran ve farklı kılan tarafı ise sahanın farklılık göstermesi, bir kumda da atış yapabilirsiniz, bir çimde de, uzaktan da atmanız gerekebilir deliğin dibinden de ve kesinlikle herhangi bir atışınızda varış noktasına ulaşmanız, oyunu tamamlamanız garanti değildir.:) Bu, yapılan sporu daha heyecanlı ve cezbedici kılıyor bence. 

Bu sporu yapmanın bana kattığı ya da geliştirdiği yönler sanırım hırs, azim, sabır, denge oldu. Yaptığınız her sporda bu özelliklerinizi geliştirebiliyorsunuz, yeter ki yaptığınız sporu da işiniz gibi severek yapın. Oynadıktan sonra kendimi daha sakin ve rahatlamış, motive olmuş hissediyorum.

 

Devamı ve daha fazlası Klass Magazin Temmuz sayısında..

Fotoğraflar: Ahmet Çevik

  • Work Ajans
  • Meos Balık