güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

ÇAĞLA İLE YENİ BİR GÜN

KÖŞE YAZISI
1.3.2019 00:00:00

   Oya Germen

FOX TV’de hafta içi her gün 10.00 da yayınlanıyor, Çağla'nın programı.Sabahları kahvemi keyifle yudumlayarak ekran karşısındayım. Buradan sevgili Çağla'yı tüm kalbimle kutluyorum, alkışlıyorum.

Onu yakından tanımıyorum ama her zaman çok takdir ettim ve sevdim. Mesleğindeki başarısı tartışılmaz. Podyuma bu kadar mı yakışır bir kadın. Anne olarak da ayrı bir hayranlığım var. Çağdaş, bilgili, sevgi dolu bir anne.

Neden "Çağla ile yeni bir gün'ü" bu kadar keyifle izlediğime gelince; Ülkemizde TV programları büyük bir çoğunluğun hayatını yönlendiriyor.Ne yazık ki halkımızı izlerken düşündüren, öğreten programlar çok az. Çağla; örnek alınacak son derece kaliteli şahane bir program yapıyor. Görsel olarak baktığınızda; çok güzel, şık ve zarif bir kadın görüyorsunuz. Programının içeriği tartışılmaz. Bilgilendiriyor, öğretiyor, ufkunuzu açıyor.

Kendi branşında birbirinden değerli doktorlarımız, hocalarımız karşımızda. Evlerimize konuk oluyorlar, bilgilendiriyorlar… Ne büyük bir şans bizler için… Sağlık konusunda birikimi olan, araştıran biri olarak dikkatle dinliyorum. Gayet iyi bildiklerimi tekrar duyduğumda ihmal ettiklerimi hatırlıyorum. Bilmediklerimi büyük bir merakla öğrenmeye çalışıyorum, not alıyorum. Aklımıza gelen her konuda bilgi alabileceğimiz bir kaynak sunuyorlar bize.

Ayrıca hem yöresel hem de şahane lezzetler sunan yemek bölümü var. Bu yazıyı hazırlarken de ekranda Çağla ile Osman Müftüoğlu hocam var. TV programları yapan bir insan olarak Çağla'nın disiplinine hayranım.

Dersini çok iyi çalışıyor. Canlı yayında bu kadar akıcı konuşmak zordur. Hazırlanarak geldiği için özgüveni yüksek, akıllı sorularla yönlendirebiliyor. Bence ihtiyaç duyulan kalitede, özlemle beklediğim bir sabah programı.

Çağla ile her yeni bir gün, hayatımıza yeni ve farklı güzellikler katıyor. Emeği geçen herkese ve sevgili Çağla Şikel'e teşekkürlerimle…

 

İKİ ÖĞÜN BESLENME… FAYDALI MI? ZARARLI MI?

Son günlerde sıkça tartışılsa da uygulayanların sayısı gittikçe artıyor. Bir başka grup, öğünlerin oruç tutar gibi uzun aralıklarla olmasından yana. Üç ana üç ara öğün olmalı diyenler de var. Hangisi doğru o zaman?

Belki hepsi. Belki de hiçbirisi size uygun değildir. Çünkü;  Yıllar önce kitabımda beslenmenin kişiye özel olması gerektiğini yazmıştım. Genel sağlık durumumuz, metabolizma hızımız, yaşam şeklimiz aynı değil.

Yaşımız, işimiz, alışkanlıklarımız, isteklerimiz, gün içinde ki aktivitelerimiz de farklı. Yeni bir şey duyduğumuzda, farklılıklarımızı düşünmeden biz de yapalım diyoruz. Unutmamak gerekir ki; olabildiğince sağlıklı ve huzurlu yaşayabilmek esastır. Şartlarınıza en uygun olan ve sizi en iyi hissettiren hangisiyse onu yapın. Ve bedeninizi mutlak dinleyin. Size gereken sinyalleri verdiğini göreceksiniz.

Bana gelince; Bedenime ve ruhuma iki öğün doyurucu beslenmek iyi geliyor. Bana iyi gelen size gelmeyebilir. Size kendinizi iyi hissettirmeyebilir.

Bence önemli olan; İki-üç öğün veya oruç tutar gibi beslenmek değildir. Nasıl beslendiğinizdir, sağlığımız için dikkat etmemiz gerekenlerdir.

 

Sevgili Osman M. hocamız “Beslenmede vazgeçilmez olanları” özetlemiş; 

* Tek yönlü beslenme yerine, her şeyden dengeli bir şekilde tüketilmeli.

* Yaşlandıkça daha az ve öz yenilmeli. Bitkisel beslenmeye ağırlık verilmeli.

* Sabah kahvaltılarında simit poğaça gibi karbonhidratlara yer verilmemeli.

* Peynir-zeytin-yumurta, mevsiminde domates-biber-yeşillikler tercih edilmeli.

* Akşam öğünleri erken saatte, mümkün olduğu kadar hafif yenilmeli.

Benim de uygulamaya çalıştıklarım farklı değil. Kaçamaklarım tabii ki oluyor. Mümkün olduğunca her türlü kimyasaldan uzak durmaya gayret ediyorum. Kendimce; beslenmemde ve yaşamımda doğru bir denge kurmaya çalışıyorum. Siz de tercihlerinizi, sizin için en doğru en olması gereken yolu bularak yapmalısınız.

 

 

 

 

  • Meos Balık
  • Dizayn Vip