güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

BOLCA TARİH DOLU ENDÜLÜS BÖLGESİ’NİN GÜZELLİKLERİNİ KENDİ GÖZLERİNİZLE GÖRMELİSİNİZ

KÖŞE YAZISI
1.1.2019 00:00:00

   Mine İslam

Endülüs İspanya'nın güneyinde özerk ve nüfus bakımından İspanya'nın en büyük bölgesi. Başkenti Sevilla şehri ve Endülüs’ün en önemli yerleşim yerleri ise Sevilla, Cordoba, Malaga, Granada, Cadiz, Almeira, Huelva ve Jaen. Endülüs 711-1492 yılları arasında İber Yarımadası’nda Arapların etkisi altında bulunan bölgelere verilen isim ve bölgeyi gezerken bu etkiyi çok güçlü hissediyorsunuz. Bence bölgeyi gezebilmek için en az 10 güne ihtiyacınız var. Şimdi size kısaca kesinlikle görülmesi gereken yerleri sıralamak istiyorum.

Sevilla; Endülüs’ün başkenti ve en büyük şehri. Guadalquivir nehrinin ikiye böldüğü şehirin en önemli yerleri La Plaza de Espana, Altın Kule, Santa Maria Katedrali ve minareden dönüştürülen Giralda kulesi, Alcazar Sarayı, Luisa Maria Parkı eğer zamanınız kısıtlı ise 45 euro karşılığı faytonla 1 saatte hızlı keyifli bir tur yapabilirsiniz. Fakat Sevilla ya en az 2 gün ayırmanızı flamenko ve tapasın doğduğu bu şehri içinize sindirerek yaşamanızı dilerim.

Granada; Yol boyunca zeytin ağaçlarının ardından Siera sıradağları arasında yer alan Granada’ya ulaşıyorsunuz. Tarihi Granada şehrini dünya ünlü hale getiren El Hamra Sarayı’nı gezebilmek için en az 3 gün önceden online giriş biletinizi almanızı tavsiye ederim. Sarayın büyüklüğü ihtişamı insanı gerçekten etkiliyor.

Abayzin ve Sacramonte tepeleri ise hem El Hamra Sarayı’nı uzaktan fotoğraflamak için harika, hem de tepede yer alan çingene yerleşim yerlerinin daracık sokakları ve renkli eğlenceli flamenko showlarını izleme imkanı sunuyor.

Cordoba; Arapların Endülüs’e adım atmasıyla Cordoba müslümanların ilk başkenti olmuş. 987 yılında tamamlanan Kurtuba Cami-Mezqutia şehirdeki en önemli eser, 856 kolonuyla büyüklüyü insanı etkiliyor. Maalesef bu ihtişamlı cami kiliseye çevrilirken tam ortasındaki 157 kolon yıkılmış. Roma köprüsü ve Calle de Flores (eski şehir caddesi) özellikle keyifle gezeceğiniz önemli yerler.

Malaga; Sahilleri ve plajları ile turistlerin önemli bir tatil rotası olan Malaga’da Piccasso Müzesi, Malaga Katedrali, Plaza De La Merced görülmesi gereken önemli yerler.

Endülüs, yeme içme kültürü çok zengin bir bölge. Denize yakın kısımlarında deniz mahsülleri, iç kesimlerde et ve kızartmalar Arap mutfağının etkilerini taşıyor. Ayrıca tüm dünyaya tapas kültürü Endülüs’ten yayılmıştır. Meze anlamına gelen tapas ilk defa Sevilla’da ortaya çıkmış. Şimdilerde 600’ü aşkın tapas çeşidi bulunuyor. Diğerleri ise soğuk içilen domates çorbası gaspaço, salmorejo, jobugo jambonu, küçük kızartılmış balıklar pescaita firito, öküz kuyruğu rabo de toro, karidesten yapılan tortillitas de camaronesi sayabiliriz.

Bu güzel gurme ve yerel yemekleri tadabileceğiniz birkaç restoran tavsiye etmek istiyorum.

 

Jaylu Restaurante; Sevilla’nın en iyi deniz mahsülleri restoranı diyebilirim. Huelva ve Cadiz kıyılarındaki balık ve deniz ürünleri, Jabugo (Huelva) jambonlarının yanı sıra en iyi Endülüs etleri, bir menüyü oluşturuyor. Yengeç salatası, kızarmış tereyağlı ekmekler üzerinde ancovies, çok ince kesilmiş kalamar ızgara, büyük kırmızı carabineros karidesleri ve tatlı olarak özel milföy tarlısı kesinlikle denenmeli.

 

Restaurante El Churrasco; Cordoba’nın merkezinde bulunan restoran bir çok salondan oluşuyor ve çok güzel de bir bahçesi var. 1970 yılında açılmasından bu yana, Rafael Carrillo ve eşi Mari'nin özel soslarla hazırladıkları geleneksel etleri meşe kömüründe pişerek hazırlanıyor. Bu restoranda sunulan mükemmel kaliteyi yansıtan bir diğer detay, tüm damak tadına uygun, sızma zeytinyağından oluşan bir menüye sahip olmasıdır. 900’ ü aşkın şarap menüsü ise şarap severleri oldukça hoşnut edecek düzeyde unutulmaz anlar yaşayacaksınız.

 

Restaurante Salzillo; Murcia’nın bu şahane restoranının cuma günü öğlen yemeği kalabalığı açıkçası beni şaşkına çevirdi. 1988’ den beri açık olan restoran ve bir aile işletmesi karı-koca işlerinin başındalar. Her gün aynı kalabalığı görmek mümkünmüş. Yemeklerin lezzetini tadınca kalabalığın nedeni anlıyorsunuz. Kırmızı karides, ıstakoz, Jabugo jambonu, trüf mantarı, kaz ... Angus bifteği ve özenle masanızda hazırlanan biftek tartar çok lezzetli!!

Bana en lezzetli gelen ve daha önce hiç tatmadığım ince kızarmış enginarlı karides ve yılan balığı ile hazırlanmış olan yemek harikaydı!

 

Jardines de Zoraya; Albayzin’de hem şahane bir flamenko izleyip hemde güzel bir yemek yiyebileceğiniz bir restoran. Özellikle geleneksel et yemekleri yazın bahçesinin keyfini çıkarabilirsiniz.

İslam’a ait öğelerle dolu, bir yanıyla Arap bir yanıyla İspanyol, biraz çingene... Endülüs Bölgesi bolca tarih dolu bu bölgenin güzelliklerini kendi gözlerinizle görmeli, sokaklarında kaybolmalı, yemeklerinin tadına varmanız gerekiyor.

 

  • Meos Balık
  • Dizayn Vip