güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti
  • Dağıtım Listesi
  • Kapaklar
  • Abonelik Formu
  • Künye
  • İletişim

Avrupa Yatırım Holding Hem Kazandıracak Hem de Kazanacak

RÖPORTAJ
7.12.2015 00:00:00

Avrupa Yatırım Holding yönetim kurulu başkanı Ramazan Burak Telli, iş ve sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarını Klass’a anlattı

İş dünyasında, yenilikçi çalışmaları ve vizyonuyla önemli bir değer oluşturan Ramazan Burak Telli genç bir iş adamı. Dünya markası olma yolunda her geçen gün yeni bir yatırıma imza atarak 12 göz merkezi, 2 hastane ve bir diyaliz merkezi ile genç yaşta başarıyı yakalayan Ramazan Burak Telli, kısa süre önce Avrupa Yatırım Holding’i hayata geçirdi. Son dönemlerde iş dünyasının başarılı girişimcilerinden biri olan genç iş adamı sağlık sektörünü, iş hayatında başarılı olmanın sırrını, sosyal sorumluluk projelerini ve çok kısa sürede büyüyen markası Avrupa Yatırım Holding’i Klass okurları için anlattı.

 

“Şu anda Avrupa Yatırım Holding’in içinde Kocaeli’nde yaklaşık 17 yıldır hizmet veren Baysan Trafo A.Ş. adında halka açık bir şirket bulunuyor. Amacımız, hizmetlerimizi trafo sektöründe sınırlamadan işin içine konusunda uzman olduğumuz sağlığı ve sonraki dönemlerde farklı sektörleri de ekleyerek büyümektir.”

 

“Avrupa Yatırım Holding hızla büyüyen bir marka. Marka ve ekip olarak daha genciz. Ne yaptığımızı ve ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Bu açıdan bakıldığında bizden hisse alan herkes kazanacak. Yani Avrupa Yatırım Holding hem kazandıracak hem de kazanacak.”

 

“Başarılı olmak için ilk kural kendini iyi tanımak, doğru hedefler saptayarak bu doğrultuda irade ve kararlılık göstermektir. İş konusundaki takipçiliğim ve özellikle yönetilebilir risk almam da başarıyı getiren faktörlerden bazıları. Zaten iyi bir yönetici riskin ne kadar olacağını bilir ve ona göre hareket eder. Dolayısıyla da risk başarıyı getirir.”

 

“Halkımızdan hem Engelsiz Yaşam Vakfı’na hem de HAÇİKO’ya destek vermelerini bekliyoruz. Yakın zamanda bir SMS sistemi geliştirerek yardımları bu kanaldan da ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyoruz.”

 

Ramazan bey, Avrupa Yatırım Holding’i kurmaya ne zaman karar verdiniz? Avrupa Yatırım Holding adına hayata geçirmeyi planladığınız hedeflerinizden bahseder misiniz?

Avrupa Yatırım Holding’i 2015’in ilk çeyreğinde kurdum. Holdingimiz şu an için çok yeni ve yüzde 25’i halka açılmış, yüzde 75’i de bize ait bir şirket. Avrupa Yatırım Holding sadece sağlık alanında değil sağlık dışında da birçok alanda faaliyet gösteren bir holdingdir. Şu anda Avrupa Yatırım Holding’in içinde Kocaeli’nde yaklaşık 17 yıldır hizmet veren Baysan Trafo A.Ş. adında halka açık bir şirket bulunuyor. Baysan Trafo A.Ş. elektrik santrallerine soğutma ve ısıtma radyatörleri üretiyor. Biz Baysan Trafo A.Ş.’yi geçen yılın Mart ayında yaklaşık 18 milyon liraya satın alarak Avrupa Yatırım Holding’e dönüştürdük. Bu yılsonunda holdingin toplam 750 çalışan sayısına ve 80 milyon lira ciroya ulaşmasını hedefledik. Amacımız, hizmetlerimizi trafo sektöründe sınırlamadan işin içine konusunda uzman olduğumuz sağlığı ve sonraki dönemlerde farklı sektörleri de ekleyerek büyümektir.

 

Genel hastanelerinizden olan Avrupa Hospital markanız için ne gibi hedefleriniz bulunuyor?

Avrupagöz’ü satın aldığımızda başlangıçta hedefimiz çok küçüktü. Şube sayısı olarak ortalama 5-8 arası bir rakam düşünüyorduk. Ancak piyasanın içine girdikçe hedefler de büyüdü. Genel hastanecilik konusunda şu an yeniyiz. Bu nedenle bu yılın sonunda hastane sayımızı 5’e çıkarmayı hedefledik. Agresif büyüme stratejisinde ilerleyeceğiz. Devlet nüfusa ve planlamaya göre denetleyeceği kadar hastaneye ruhsat verdiği için büyüme stratejimizi açacağımız hastaneler değil satın alacağımız hastaneler belirliyor. Bu nedenle herhangi bir hastaneyi alarak kadrosunu, sistemini ve cihazlarını yenileyerek kendi markamızı kuruyoruz. Dolayısıyla da istediğimiz yerde hastane açamıyoruz.

 

“ENERJİ ÜRETİMİ İLE İLGİLİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Avrupa Yatırım Holding bünyesinde başka sektörlere de yer vermeyi düşünüyor musunuz?

Şu anda yüzün üzerinde şirketle çalışan bir yazılım programı firması ile görüşüyoruz. O firmayı da Avrupa Yatırım Holding bünyesine katmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra enerji için iki tane belediyeden ruhsat alma aşamasındayız. Bunun için EPDK’ya da müracaatımızı yaptık. ÇED raporlarımız var. İki yerde enerji üretimi ile ilgili fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Yıl içerisinde minimum bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Şu an için gıda ve sağlık sektörü ön planda. Ancak geleceğin iş kolunun enerji alanında şekilleneceğini düşünüyorum. Çünkü artık enerjiye bağımlı halde yaşıyoruz. Dolayısıyla enerjiyle de alakalı bir yatırım yapmayı amaçlıyoruz.

 

“KAZANACAĞIZ VE KAZANDIĞIMIZI DA ORTAK OLDUĞUMUZ MÜŞTERİLERİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ”

Peki, Avrupa Yatırım Holding’den hisse alanlar ne kazanacaklar?

Avrupa Yatırım Holding hızla büyüyen bir marka. Marka ve ekip olarak daha genciz. Ne yaptığımızı ve ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Bu açıdan bakıldığında bizden hisse alan herkes kazanacak. Yani Avrupa Yatırım Holding hem kazandıracak hem de kazanacak. Sektörde tecrübemiz de var. Bu tecrübemizi rakamlara yansıtarak büyümeyi sağlayacağız. Kazanacağız ve kazandığımızı da ortak olduğumuz müşterilerimizle paylaşacağız. Dolayısıyla işin başındaki liderin kim olduğu çok önemlidir. Çünkü bu bir güven ilişkisidir. Bu nedenle yatırımcılar bizi tanıdıkça bize daha çok güvenecekler ve daha çok yatırım yapacaklar.  Biz sadece onlara hedeflerimizi anlatırız, gelecekle alakalı projeksiyonlar sunarız. Müşterilerimiz de bizimle birlikte kazanırlar.

 

Avrupa Yatırım Holding markanız için yabancı ortaklıklar düşünüyor musunuz? 

Aksaray’da tek bir noktada hizmet veren Avrupagöz’ü 2009 yılında satın aldık. 2014’ün Ocak ayında ise 12 şubeli Avrupagöz’ün hisselerinin yarısını satın alan Suudi Arabistan menşeli iki büyük holdingle ortak olduk. Avrupa Yatırım Holding’de halk dışında bir ortağımız yok. İleride belki Avrupa Yatırım Holding’de gelecek gören fon şirketleri veya dışarıdan yabancı firmalar bize ortak olmak isteyebilirler. Bu konu hakkında gelen teklifler de var. Dolayısıyla Avrupa Yatırım Holding’de de Avrupagöz gibi kısa süre içerisinde bir ortaklık gerçekleştirebilir. Sonrasında ise koymuş olduğumuz hedefleri revize ederek yeni hedefler koyup onlar üzerinde çalışmaya devam edebiliriz.

 

“RİSK BAŞARIYI GETİRİR”

İş hayatında özellikle kısa sürede genç yaşta başarıyı yakaladınız. Başarılı olmak adına iş hayatınızdaki kurallarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Başarılı olmak için ilk kural kendini iyi tanımak, doğru hedefler saptayarak bu doğrultuda irade ve kararlılık göstermektir. Bunun yanında iş yerine aidiyet duygusuyla bağlanmak da çok önemli. Profesyonel kariyerimde ulaştığım başarıda en önemli etkenlerden biri de sektördeki tüm kademelerde edindiğim tecrübe, bilgi birikimi ve bu birikimi en iyi şekilde yönetebilmektir. Ayrıca işimi sevmem ve eleştirilere açık bulunmam da elde ettiğim başarıda büyük rol oynuyor. Yine iş konusunda takipçiliğim ve özellikle yönetilebilir risk almam da başarıyı getiren faktörlerden bazıları. Zaten iyi bir yönetici riskin ne kadar olacağını bilir ve ona göre hareket eder. Dolayısıyla da risk başarıyı getirir.

 

İş hayatına yeni atılmış genç girişimciler ilk etapta nasıl bir yol izlemelidirler?

Girişimci adayları için öncelikle ne iş yaparsa yapsınlar işlerini mutlaka sevmeliler. Yaptıkları işe karşı saygı duymalılar. İlk gün nasıl sıkı çalışılıyorsa daha sonrasında da öyle çalışılmalıdır. Çünkü hareketlilik ve dinamizm yöneticiye çok şey katar, en önemlisi de oturarak başarı elde edilmez. Bir yönetici işin sürekliliği için öncelikle kendini güncel tutmalı.  Sektöründe neler olup bitiyor onları düzenli olarak takip etmeli ve yeniliklere açık olmalıdır.

 

Peki, Ramazan Burak Telli, işten arta kalan zamanlarında kendine nasıl vakit ayırır?

Özel zamanlarıma hobilerimle ilgileniyorum. Spor yapmayı, özellikle de yüzmeyi çok seviyorum. Spor yaparken insan kendisiyle baş başa kalabiliyor. Gün içerisinde sürekli insanlarla iletişim halinde olmam gerekiyor. Ancak zaman zaman 10-15 dakika kendimi dinleyerek tazelenmeye ihtiyaç duyabiliyorum. Spor kendimle baş başa kalabildiğim nadir zamanlardan biri olduğu için çok önemli. Bunun dışında pazar günlerimi ailemle geçiriyorum. Haftada bir yakın arkadaşlarımızla dışarıya çıkıp yemek yiyorum, vakit bulabilirsem davetlere ve açılışlara katılmaya özen gösteriyorum. Mutlaka haftanın iki-üç günüde yurt dışında oluyorum. Çünkü Avrupagöz ve Avrupa Yatırım Holding ile alakalı hedeflerimiz yalnızca yurt içi büyümekle sınırlı değil. Türkiye’nin doğusundan batısına her yerinde olmayı ve aynı zamanda Bakü, Erbil, Dubai, Tiflis başta olmak üzere yurt dışında da hizmetlerimizle yer almayı hedefliyoruz. Bu nedenle son dört yıldır tamamen iş odaklı yaşıyorum. İşlerimiz biraz daha istediğimiz noktaya geldiğinde kendime daha fazla vakit ayırmayı düşünüyorum.

 

“YAŞAYAN BÜTÜN CANLILARA YARDIM ETMEYİ ÖNEMSİYORUZ”

İş hayatındaki başarılınızın yanı sıra yardımsever kişiliğinizle de öne çıkıyorsunuz. Sosyal sorumluluk anlamında desteklediğiniz projelerden bahseder misiniz?

Türkiye Engelliler Vakfı’nın şeref üyesiydim. Elimizden geldiği kadarıyla engellilere sağlık hizmeti sunmaya çalışıyorduk. Ancak yaptığımız yardımlar sadece sağlık hizmetiyle sınırlı kalmasın diye Türkiye Engelliler Vakfı’nı büyütmek için Atilla Kalpakarslan ile konuştuk. Biraz daha büyük düşünerek kendimiz bir vakıf kurmaya karar verdik. Yaklaşık beş yıl önce Türkiye Engelliler Vakfı’ndan ayrılarak Engelsiz Yaşam Vakfı’nı kurduk ve vakıf olarak çok iyi yerlere geldik. Çeşitli bağışlarla, iş imkânlarıyla, burslarla, doğal afetlerde yaptığımız yardımlarla Engelsiz Yaşam Vakfı olarak sadece engellilerin değil herkesin yanında olduk. Bağış yapmayı finansal bir yardım olarak düşünmüyoruz. Bunu bir görev olarak addediyoruz. Yaşayan bütün canlılara yardım etmeyi önemsiyoruz. Aynı zamanda HAÇİKO’da Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısıyım. Başkanımız Ömür Gedik ile insanlarda sahipsiz sokak hayvanları başta olmak üzere tüm hayvanların yaşam hakkına saygı duyulması gerektiğine dair bilincin oluşması için çalışıyoruz. Her gün ekibimiz restoranlardan artan yemekleri barınaklarda bulunan hayvanlar için topluyor. Ayrıca bağışçılarımızın yapmış olduğu yardımlar sayesinde korunmaya muhtaç hayvanlara ücretsiz olarak mama desteğinde bulunuyoruz. Hem Engelsiz Yaşam Vakfı için hem de HAÇİKO için daha yapacak çok şeyimiz var.

 

Engelli insanlar için ne gibi yardımlar sağlıyorsunuz?

Engelli bireylere giyim- kuşamdan eğitime kadar çeşitli yardımlarda bulunarak onlara burs ve iş imkânı sağlıyoruz. Yaşamlarını kolaylaştıracak ferah ortamlar yaratmaya çalışıyoruz. Tekerlekli sandalye, işitme cihazı gibi teçhizatlarla elimizden geldiğince onlara destek oluyoruz. Halkımızdan da hem Engelsiz Yaşam Vakfı’na hem de HAÇİKO’ya destek vermelerini bekliyoruz. Yakın zamanda bir SMS sistemi geliştirerek yardımları bu kanaldan da ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

  • Meos Balık
  • Dizayn Vip